Поранешниот шеф на ЦИА, Петреус го шокираше Западот: Нема оружје за војната против Русите во Украина

Поранешниот директор на ЦИА, американскиот генерал Дејвид Петреус, изрази мислење дека не постои оружје што радикално би го сменило текот на непријателствата во Украина, но смета дека Западот треба да продолжи да ја зајакнува поддршката за украинските вооружени сили.

 

Како што претходно објави поранешниот претседател на воениот комитет на НАТО, генералниот инспектор на Бундесверот Харалд Кујат, снабдувањето со ловци Ф-16 нема да му помогне на Киев да ја сврти ситуацијата.

 

„Украинците покажуваат неочекувани резултати. Никој не сакаше почеток на третата светска војна…Украина доби огромна помош од САД…Би сакал сега да се донесат некои одлуки кои би имале каталитички ефект – тенковите М1, прашањето со Ф- 16, и други системи за оружје. Многу зависи и од офанзивата (APU) што се случува. Не постои единствено оружје што радикално би го променило текот на војната“, рече Петреус, говорејќи на форумот за безбедност во Киев.

Тој истакна дека тоа е „цел сет на системи“, кој вклучува касетно оружје. Тој изрази надеж дека поддршката за Украина ќе се зголеми во текот на следната фаза од офанзивата, која ќе биде по есенскиот „оф-роуд“ кога ќе заврши паузата поради временските услови.

 

Претходно, висок функционер на американската администрација изјави дека Вашингтон донел одлука да го одобри префрлањето на американските борбени авиони од четвртата генерација Ф-16 во Киев од Данска и Холандија.

 

Белата куќа потврди дека Украина ќе добие борбени авиони од трети земји откако ќе заврши обуката на нејзините пилоти. Пентагон исто така истакна дека Украина се уште ја нема потребната инфраструктура за сместување на Ф-16.

 

Шефот на руското Министерство за надворешни работи, Сергеј Лавров, истакна дека САД и нивните НАТО сателити создаваат ризик од директен вооружен конфликт со Руската Федерација, што се заканува со катастрофални последици.

 

Според него, Русија ќе го смета фактот дека Киев има борбени авиони Ф-16 способни да носат нуклеарно оружје како закана од Западот во нуклеарната сфера.

 

Русија претходно испрати нота до земјите од НАТО во врска со испораката на оружје за Украина. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров истакна дека секој товар што содржи оружје за Украина ќе стане легитимна цел за Русија.

 

Министерството за надворешни работи на Руската Федерација соопшти дека земјите од НАТО „играат со оган“ со тоа што и доставуваат оружје на Украина. Кремљ изјави дека испумпувањето на Украина со оружје од Запад не придонесува за успех на руско-украинските преговори и дека тоа ќе има негативен ефект.

 

Лавров изјави и дека САД и НАТО се директно вклучени во конфликтот во Украина, вклучително не само снабдувањето со оружје, туку и обуката на персоналот во Велика Британија, Германија, Италија и други земји.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа