Даглас Мек Грегор: Путин планира да ги доведе своите војници во Украина до границите на Полска

 

Рускиот претседател Владимир Путин планира да ги доведе своите војници во Украина до границите на Полска, изјави поранешниот советник на шефот на Пентагон, полковник Даглас Мек Грегор во интервју за каналот Јутјуб „Judging Freedom“.

 

„Она што Путин е подготвен да го направи, а што Русите можат да го направат е да стигнат до границата со Полска“, рече експертот.

Специјалистот тврди дека Западот направил сериозна грешка со тоа што сакал да се ослободи од Путин, обидувајќи се да ја распарчи Русија со создавање вооружен конфликт и дека останува се помалку време да се стави крај, бидејќи ако Киев и европските земји не го сторат тоа. обидете се да се договорите за негово прекинување, тогаш руското раководство ќе биде принудено да ги донесе своите трупи во Украина до полските граници.

Според него, Путин ги подготвувал своите сили за оваа задача и руските војници можат да го направат тоа.

„Се` против што се боревме во оваа војна се оствари, но на наша штета. Го создадовме она што рековме дека сакаме да го избегнеме“, заклучи Мекгрегор.

Претходно, поранешниот советник на шефот на Пентагон изјави дека руската армија, доколку е потребно, е способна да ја ослободи Одеса за да се стави крај на воениот конфликт во Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа