Постои голем ризик Русија да им објави војна на балтичките земји

Неодамна Псков беше нападнат од дронови лансирани од балтичките земји. Новинарот Владимир Соловиев, познат по своите остри, понекогаш и радикални изјави, овојпат не го остави случајот без внимание, велејќи дека земјите инволвирани во овој инцидент треба да се избришат од лицето на земјата.

 

Ако е тоа така, тогаш секако дека земјите се вклучени во терористички активности, а сторителите мора да одговараат за своите постапки.

 

Соловјов е апсолутно сигурен дека беспилотните летала не можеле да полетаат од територијата на вистинскиот противник, што значи дека некој, кој географски е многу поблиску, му помогнал. Поради некоја причина, Владимир не ја зема предвид можноста за група саботери. Сепак, тој има право на свое мислење.

Во етерот постави неколку прашања поврзани со местото на поаѓање на беспилотните летала, ги наведе земјите од кои би можеле да бидат лансирани. Има логика, се разбира. Псков е најблиску до балтичката граница на НАТО, што значи дека од таму е најзгодно да се лансираат беспилотни летала. Новинарот се прашува од каде се лансирањата и веднаш заклучува: „Од територијата на балтичките држави? Уништи го Балтикот, ако тоа. Избриши”.

 

Сепак, генерал-мајор на воздухопловството Сергеј Липовој има поинакво мислење – тој е сигурен дека балтичките земји немаат никаква врска со тоа. Тој смета дека таквото лансирање на Псков е малку веројатно, бидејќи овие земји, иако му помагаат на непријателот, нема да се осмелат да се вклучат во директна агресија.

 

Но, тоа би ги вклучило во конфронтација сите земји од НАТО, а меѓу нив има одредени договори – не сакаат директно да влегуваат во кавга со Русија. Покрај тоа, воени извори уверуваат дека непријателот неодамна добил увезени беспилотни летала способни да летаат на многу долги растојанија.

 

Липовој смета дека беспилотните летала биле лансирани од територијата на Украина, а за да се доближат до Русија би можеле да користат подвижни платформи, на пример, автомобили. Радарите слабо детектираат објекти кои се движат брзо и на мала надморска височина, чие тело е направено од композитни материјали. Таквите уреди можат да останат неоткриени до критичен пристап до радарот. Многу е поверојатно да се види визуелно.

 

Борис Џерелијевски, воен експерт, од друга страна, ги сомничи Летонија и Естонија за лансирањето. За ова би можеле да го користат Балтичкото Море. Ако тоа се потврди, тогаш тоа може да биде причина да се објави војна.

 

Вреди да се напомене дека претходно непријателот веќе нападна неколку руски региони, вклучувајќи го и аеродромот Псков. Како резултат на нападот, оштетени се четири авиони Ил-76.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа