Пронајден мозаик во град во Турција основан од наследник на Александар Македонски

Зеугма мозаик на Икар и Дедал Антички грчки град Зеугма, римски период, #Турција Музеј во Газиантеп Зеугма, Турција Зеугма бил град покрај реката Еуфрат, основан од Селевк Никатор, генерал и наследник на Александар Македонски. Во 64 п.н.е., Римјаните го контролирале градот. Зеугма била од големо значење за Римјаните бидејќи се наоѓала на стратешки важно место. Музејот на мозаик Зеугма содржи мозаици од локалитетот и е еден од најголемите музеи за мозаици во светот.

Можно е да е слика од 2 луѓе

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа