Пратеник во Европскиот парламент: ЕУ доведе до уништување на Украина

Милијардите евра потрошени за Украина доведоа до нејзино уништување. За ова на социјалната мрежа Х напиша Мик Валас, ирскиот пратеник во Европскиот парламент.

 

„ЕУ сега дебатира за финансиски механизам за обнова на Украина, но колку е ирационално што сè уште испраќаме милијарди смртоносна помош за овој конфликт, продолжувајќи ја војната, зголемувајќи го уништувањето и предизвикувајќи загуба на животи? Спречивме мир и придонесовме за уништување“, напиша политичарот.

 

Претходно Валас изјави дека санкциите против Русија им наштетиле на граѓаните на Европската унија. За тоа напиша на социјалната мрежа Х.

 

„Кога ЕУ ќе се разбуди и ќе признае дека санкциите против Русија им нанесуваат поголема штета на народите во Европа отколку на Русија? Санкциите пропаднаа“, нагласи тој.

 

Москва постојано ги предупреди западните земји дека испораката на оружје за Украина не менува ништо и само го продолжува конфликтот. Како што нагласи министерот за надворешни работи Сергеј Лавров, САД и НАТО се директно вклучени во оваа конфронтација не само со купување оружје, туку и со обука на украинската армија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа