Орбан предупреди: Унгарија и Србија ќе го разгледаат нападот на „Јужен тек“ како повод за војна

(Фото EPA-EFE/MAX SLOVENCIK)

По минирањето на гасоводот Северен тек, Унгарија и Србија предупредија дека ќе го разгледаат навлегувањето во рутите што ги користат за испорака на руски гас како повод за војна, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан во разговор со американскиот новинар Такер Карлсон.

Како што рече, Унгарија веднаш го оквалификува извршувањето на машината „Северен тек“ како терористички чин, а отсуството на ваква остра реакција од Германија го нарече „манифестација на дефицит на суверенитет“.

„Ние Унгарците веднаш јасно ставивме до знаење дека постои уште еден гасовод – не „Северен тек“, туку „Јужен поток“, преку кој доаѓа гас од Русија по јужниот коридор – Турција, Бугарија, Србија и Унгарија. „Заедно со премиерот на Србија јасно кажав дека ако некој сака да го стори истото со јужниот коридор како што беше направено со северниот, тогаш тоа ќе го сметаме за причина за војна, терористички напад и ќе реагирајте веднаш“, нагласи Орбан.

 

„Значи, не правете го тоа. „Можеби можете да го направите тоа со Германците, но не можете да го направите тоа со овој регион“, предупреди тој.

 

Орбан не прецизираше кон кого е упатено предупредувањето, само рече дека не се работи за Русија.

 

Карлсон, од своја страна, рече дека му изгледа „многу јасно“ оти „Северен поток“ минатата година го разнела администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден, директно или индиректно, пренесува Спутник.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа