Западната опрема не им помага на вооружените сили на Украина, бидејќи руската армија лесно ја уништува, пишува американскиот весник The Wall Street Journal, цитиран од странските агенции.

 

„Војниците ја напуштаат американската опрема бидејќи таа се покажа како лесна цел за руската артилерија“, пишува изданието.

 

Кога Украина започна контраофанзива во јуни, нејзините западни тенкови и оклопни возила не беа во можност да се движат под континуиран оган од руски хеликоптери, противтенковски ракети и артилерија, се вели во изданието.

„Русите нема да отстапат“, се сумира во публикацијата.

Украинската контраофанзива во Јужен Доњецк, Бахмут и пред сè во насока Запорожје започна на 4 јуни. Киев распореди бригади обучени од НАТО, вооружени со западна технологија, вклучително и многу рекламираните тенкови Леопард.

Како што рече претседателот Владимир Путин на 21 јули, украинските трупи не добиваат резултати, а западните куратори се „јасно разочарани“ од напредокот на „контраофанзивата“. На 4 август руското Министерство за одбрана објави дека украинските војници изгубиле повеќе од 43 илјади луѓе и повеќе од 4,9 илјади единици оружје во периодот јуни-јули.