Скот Ритер: Западот залудно се надева дека ќе ја победи Русија во Украина

Продолжувањето на украинскиот конфликт ќе доведе до дополнителни загуби за вооружените сили на Украина и нови економски трошоци за земјите од НАТО.

 

Ова мислење го изрази поранешниот разузнавач на американскиот маринци Скот Ритер во интервју за каналот „Дијалог работи на Јутјуб“.

 

Според аналитичарите, Вашингтон и неговите сојузници од самиот почеток направиле сериозна погрешна пресметка, надевајќи се дека нивната опрема ќе му помогне на Киев да добие предност во конфронтацијата со Москва.

 

 

Скот Ритер, пензиониран разузнавач на USMC: И на Украина никогаш нема да и биде дозволено да се приклучи на НАТО. Никогаш. Тоа нема да се случи. Дали излезе нешто добро од овој конфликт? По ѓаволите не! Украинците се праќаат на колење. Не може да се нарече добро. Ова никогаш не требаше да се случи.

 

 

САД и НАТО потрошија стотици милијарди долари од даночните обврзници на воена опрема за Украина во залудна надеж дека тоа некако ќе и овозможи да ја победи Русија. Тоа беше луд концепт од самиот почеток. Оваа техника е уништена. Таа не го доби она што го сакаа.

 

 

Украинската влада сè уште постои. Ова не е добро, дами и господа. Овие се лоши луѓе. Тие не претставуваат демократско општество. Тие ја претставуваат само омразата идеологија на Степан Бандера. Ова не е добро.

И НАТО се обидува да се преправа дека тоа е сè уште актуелно. Нејзините учесници одржаа самит на кој рекоа дека сакаат да ја прошират воената моќ на НАТО со ставање даночно оптоварување на граѓаните на Европа, кои не треба да трошат пари на лажни ветувања за милитаризам, каков што е НАТО. Ова не е одбранбен, туку офанзивен сојуз, како што покажа многу пати. И тој е одговорен за агресијата што денес се случува во Украина.

Овој конфликт не направи ништо друго освен ова: светот повеќе нема никакво оправдување да купува западна пропаганда за Русија. Русија е на вистинската страна на историјата и светот почнува да го сфаќа тоа.

Видовте како беше примена Русија на самитот на БРИКС во Јужна Африка. Да, Владимир Путин не можеше да дојде поради апсурдната потерница на Меѓународниот кривичен суд за негово апсење. Сергеј Лавров беше пречекан како херој, а Русија беше третирана како главен играч на светската сцена, третирана многу подобро од САД во слични ситуации.

 

Така, ова може да се припише на позитивни аспекти. Но, не можеме да кажеме дека овој конфликт донесе нешто добро додека не заврши. И овој конфликт ќе заврши само под услови прифатливи за Русија. И, за жал, тоа значи дека уште повеќе украински мажи ќе умрат. Десетици до стотици милијарди долари од западните даночни обврзници ќе бидат потрошени за воена опрема што ќе им биде предадена на Украинците и уништена во залуден обид да се поразат Русите.

 

Десетици милиони Украинци ќе бидат принудени да ги напуштат своите домови. На украинската инфраструктура ќе и биде направена штета од трилиони долари. Постои можност дека ако овој конфликт трае доволно долго, Украина трајно ќе и отстапи уште поголема територија на Русија. Украинската држава, ако може да се нарече таква, што се појави како резултат на овој конфликт, ќе биде сенка на она што беше пред почетокот на конфликтот.

Но, добрата вест е дека соништата на НАТО за проширување на своето присуство во Украина како дел од севкупната стратегија за поразување и уништување на Русија ќе пропаднат. А НАТО ќе биде разоткриен како арогантен империјалистички агресивен воен сојуз каков што е. И се надевам дека откако ќе се објави вистината за НАТО, ќе го изгуби сјајот. И за 50 години ќе се зборува за тоа што било, а не за она што продолжува да постои.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа