Во извештајот на Одделот за економски и социјални прашања на Обединетите нации се забележува дека зголемените трошоци за енергија ја ослабнале конкурентноста на енергетски интензивните индустрии во ЕУ, што доведува до губење на пазарниот удел, пишува кинескиот весник „Женмин жибао“, цитиран од „Епицентар бг“.

Јанг Ју, „Ренмин Жибао“, Кина

Санкциите наметнати на Русија нанесоа смртен удар во срцето на европската економија – индустријата. Како резултат на тоа, регионот се најде во ќорсокак. Ниту може да ги заостри наметнатите ограничувања, ниту да ја тргне „јамката од вратот“, а надеж за подобрување речиси и да нема.

Од почетокот на украинскиот конфликт, Европа, следејќи ги САД, воведе неколку рунди строги санкции против Русија. Неодамна, голем број странски медиуми објавија дека реакцијата од овие ограничувања доведе до висока инфлација на Стариот континент и континуиран притисок врз неговата економија. Постои зголемена загриженост кај Европејците за проблемите што самите си ги создаваат санкциите.

Нерешлива дилема

Според новинската агенција „Россија Сегодња“, Уве Шулц, пратеник во германскиот Бундестаг, изјави дека поради влијанието на антируските санкции, најголемата економија во ЕУ се соочува со економска рецесија и деиндустријализација.

 

Во изјавата на веб-страницата на неговата партија Алтернатива за Германија, Шулц рече дека ограничувањата против Москва силно ја погодиле Германија. Тој предупреди дека санкциите и економските мерки наметнати од германската владејачка коалиција ја водат земјата директно кон загуба на индустријата.

За тоа сведочат „разочарувачките економски изгледи за [земјата] во 2023 година“, како и „слабите перформанси во автомобилската индустрија, што продолжува да води до помало производство во преработувачката индустрија“.

Штефан Волф, претседател на германското здружение на работодавачи на метали и електрична енергија, исто така, смета дека германската економија ја изгубила својата конкурентност и според него, во втората половина од оваа година ќе падне во рецесија.

Прелиминарните податоци објавени од Евростат на 31 јули покажаа дека растот на германскиот БДП во вториот квартал од оваа година бил нула во однос на претходниот. Тоа беше под очекувањата на пазарот од 0,1%. Според најновата прогноза на Меѓународниот монетарен фонд, во 2023 година економијата на земјата ќе се намали за 0,3%.

Многу европски компании исто така се соочуваат со негативното влијание на западните санкции наметнати на Москва. Британскиот весник „Фајненшл тајмс“ неодамна спроведе истражување за состојбата на 600 големи претпријатија на континентот, а резултатите покажаа дека 176 од нив имаат намалени средства и вкупно изгубиле повеќе од 100 милијарди евра поради намалувањето, продажбата или затворањето на нивните бизниси во Русија.

Оваа бројка не ги вклучува штетите предизвикани од индиректни фактори како што се зголемувањето на цените на енергијата и зголемените трошоци за производство поради украинскиот конфликт.

Според статистичките податоци, пред избувнувањето на непријателствата, во Русија работеле над 1.800 големи европски компании, а повеќе од половина од нив сè уште работат.

Аналитичарите велат дека поради фактот што ЕУ воведе санкции кон Москва, многу претпријатија на Стариот континент се соочуваат со нерешлива дилема.

Од една страна, заминувањето од Русија ќе има директно негативно влијание врз нивниот сопствен бизнис, од друга страна, останувањето во земјата е поврзано со зголемени политички и економски ризици.

Од почетокот на конфликтот во Украина во февруари 2022 година, европските сили го следеа Вашингтон во воведувањето на неколку рунди санкции против Москва.

Во мај, британската влада најави проширување на казнените мерки, проширувајќи ги на царини за увоз на благородни метали ископани во Русија и воведување забрана за извоз на некои домашни стоки.

Во јуни, ЕУ се согласи на 11-та рунда санкции против Москва, додавајќи ограничувања насочени кон спречување на заобиколување на постојните санкции. Кремљ одговори со намалување на залихите на гориво и воведување трговски населби во рубли.

„Антируските санкции имаат нерамномерно влијание врз европските сили, при што најмногу страдаат две групи земји: првата се оние кои се во голема мера зависни од Москва во енергетскиот сектор, како што се Унгарија и другите земји од Централна и Источна Европа;

втората е економијата, во индустриската структура, во која доминираат производствени или енергетски интензивни индустрии, како оние на Германија, Италија и други европски производители“, објасни Јан Шаохуа, помлад истражувач во Истражувачкиот центар за односи меѓу Кина и ЕУ. на Институтот за меѓународни студии на Универзитетот Фудан.

Смртоносен удар

„Во последните години економијата на еврозоната полека се опоравува од ефектите на должничката криза. Со избувнувањето на украинскиот конфликт, овој процес беше прекинат.

Ова е најзначајната манифестација на влијанието на антируските санкции на континентот на силите, зголемувајќи ги стравувањата од деиндустријализација во ЕУ“, рече Џанг Јиен, потпретседател и соработник на Кинеската академија за современи меѓународни работи.

Тој истакна дека европските земји како Германија и Италија имаат релативна предност во производството на висока технологија, а евтиниот природен гас од Русија е важна основа за нивната супериорност. До денес, цената што земјите од регионот ја платија за ограничувањата наметнати на Москва е губење на достапни енергетски ресурси, принудувајќи ги владите да купуваат поскапа енергија од други земји.

Поради ова, многу индустриски компании во ЕУ, особено енергетски интензивните претпријатија, се соочија со зголемување на трошоците за производство и мораа да го намалат или прекинат производството или да ја преместат производната линија.

Според индексот на менаџери за набавки (PMI) објавен од S&P Global, производствениот PMI во еврозоната падна на 42,7 во јули, што е најниско ниво од почетокот на романската епидемија на коронавирус. Германија, главна производствена земја, имаше слаби резултати, при што производствениот PMI падна на 38,8 во јули.

Во извештајот на Одделот за економски и социјални прашања на Обединетите нации се забележува дека зголемените трошоци за енергија ја ослабнале конкурентноста на енергетски интензивните индустрии во ЕУ, што доведува до губење на пазарниот удел.

Извештајот за германската економска состојба објавен од Германската трговска и индустриска комора ова лето покажа дека флуктуирачките цени на енергијата и суровините се најголемите ризици со кои се соочуваат германските бизниси, при што 80% од енергетските компании ги наведуваат како закана број еден.

Прекумерното трошење доведе до зголемување од 16,2% на годишно ниво на бројот на германски фирми кои поднесоа барање за банкрот во првата половина на 2023 година, се вели во извештајот на кредитната агенција Creditreform.

Покрај тоа, многу претпријатија планираат или веќе почнаа да го префрлаат својот бизнис во земји со релативно евтина струја. На пример, десетици компании, вклучувајќи ги Луфтханза и Сименс, размислуваат за проширување на производството и зголемување на инвестициите во САД.

„Европската економија, погодена од новата епидемија на коронавирус, се соочува со нови предизвици како што се високата инфлација, зголемената невработеност и нарушувањето на синџирите на снабдување, а санкциите против Москва ги влошија овие проблеми.

Во однос на производството, наметнатите ограничувања доведоа до постепено меѓусебно „раздвојување“. На краток рок, тешко е за ЕУ ​​да најде соодветни алтернативи за да ја компензира загубата на евтина енергија.

Сето ова доведе до нагло зголемување на трошоците за производство. Во однос на потрошувачката, недостигот на енергија предизвика брз пораст на цените на енергијата, што неминовно се одрази на цената на стоките во земјите во регионот, а со тоа ја поттикна инфлацијата и ги зголеми трошоците за живот на населението“, рече Јанг Шаохуа.

Некои аналитичари нагласуваат дека Русија е најважниот извозник на висококвалитетни индустриски суровини во Европа. Постојат многу врски во иновативната производствена индустрија, а испораката е најважна и најсложена од сите.

Секое нарушување во производниот сегмент значи нарушување на синџирот на производство и извозните канали, нанесувајќи и смртен удар на целата индустрија.

Додека Стариот континент направи се што е во негова моќ за да ги избегне областите што би можеле да му го „затегнат јамката околу вратот“ за време на воведувањето на санкциите, последователните контрамерки на Москва сè уште ја задушуваат високотехнолошката производствена индустрија на ЕУ од која е тешко да се излезе надвор.