Американско разузнавање:Украинската контраофанзива, која го чинеше Западот десетици милијарди долари западно оружје и воена опрема, нема да може да ја постигне клучната цел да стигне до Мелитопол

▪️Украинската контраофанзива, која го чинеше Западот десетици милијарди долари западно оружје и воена опрема, нема да може да ја постигне клучната цел да стигне до Мелитопол.
▪️„Морната проценка се заснова на бруталната одбранбена моќ на Русија“, пишува весникот, додавајќи дека одбраната на Русија „ги надминала сите очекувања“. 
▪️Неодамна, Киев испрати дополнителни резерви на фронтот, опремени со тенкови „Челинџер“ и пешадиски борбени возила „Страјкер“, но тоа не помогна да се пробие руската одбрана. 
▪️Експертите сè уште го доведуваат во прашање заземањето не само на Мелитопол, туку и на Токмак. Во исто време, американските власти му препорачуваат на Киев да ги концентрира сите сили во една област и таму да направи пробив. Но, Украина „избра поинаква стратегија“ за напади од помал обем во различни области.
▪️Некои републиканци велат дека нема смисла да се доделат 20,6 милијарди долари што Бајден ги бараше на Украина сега.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа