Руските напаѓачи се обиделе да нападнат во 4 правци. Според оперативните податоци на Генералштабот на вооружените сили на Украина, непријателот извршил неуспешни офанзивни дејствија во правец на Купјанск во областа Сенковка во областа Харков и во насока на Бахмут во областа Бохдановка на Регионот Доњецк, објави УНИАН. 

 

„Во насока на Авдиивка, под силен непријателски воздушен и артилериски оган, нашите бранители продолжуваат да го задржуваат напредувањето на руските трупи во областа Авдиевка во регионот на Доњецк…

 

во насока Марински, одбранбените сили продолжуваат да го задржуваат напредувањето на руските трупи во областа на градот Маринка, регионот Доњецк“, се додава во пораката.

 

Како што беше наведено, непријателот продолжи да изведува воздушни напади и артилериски оган врз позициите на одбранбените сили и мирните населби во украинските региони. 

 

Конкретно, воздушни напади беа извршени во регионите Урожаиноје, Благодатни, Новомихајловка, регионот Доњецк. Претежно непријателот работи со артилерија по долгите права линии Лимански и Запорожје.

 

Во исто време, украинските одбранбени сили продолжуваат да спроведуваат офанзивна операција во правците Мелитопол и Бердијан, се зацврстуваат на постигнатите граници и спроведуваат противбатериски мерки.

 

Војна во Украина – најнови вести

Претседателот Володимир Зеленски ги посети јуришните бригади на Источниот фронт. Шефот на државата зборуваше за достигнувањата на борците, особено во близина на Торецк, Бахмут, Константиновка.

Зеленски беше во работна посета на регионот Запорожје, каде ги посети позициите на воените бригади кои спроведуваат офанзивни операции во областа Мелитопол, а се запозна со информации за итните потреби на украинската армија. 

Претседателот го посети и штабот на бригадите во Доњецката област, кои спроведуваат офанзивни дејствија во областа на одговорност на оперативно-тактичката група Соледар.

Претседателот на Генералштабот на вооружените сили на Украина Андриј Ковалев информираше за ситуацијата на фронтот дека одбранбените сили на Украина продолжуваат да спроведуваат офанзивна операција на правците Бахмут, Мелитопол и Бердјанск и имаат одреден успех.

Во рамките на офанзивата, украинските војници го ослободија селото Урожајное во областа Доњецк. Во моментов, вооружените сили на Украина се зацврстуваат на постигнатите линии, нанесувајќи артилериски оган врз идентификуваните непријателски цели и водат борба против батерии.

Битки за Купјанск: Русите фрлаат во напад одреди затвореници – Сирски

Во исто време, познато е дека ситуацијата во правецот Купјан стана посложена. Командантот на копнените сили на вооружените сили на Украина, генерал-полковник Олександар Сирски изјави денеска дека руските напаѓачи фрлаат затвореници во напад за да ја пробијат одбраната на вооружените сили на Украина и да го вратат Купјанск. 

Во таа насока, тој додаде дека „врз основа на резултатите од работата со командантите во оваа насока, донесени се голем број важни одлуки кои ќе обезбедат сигурност на одбраната“.

Истовремено, според него, во правецот Лиман, непријателот се прегрупира, заменувајки ги единиците кои ја загубиле борбената способност како резултат на претрпените загуби и не оставаат планови за нови офанзивни дејствија.

Сирски истакна дека ситуацијата во правец на Бахмут е тешка, но може да се контролира.

Украинските вооружени сили ја напаѓаат Берховка за да го пробијат северното крило на Артјомовск.

Првиот напад започна во 6:30 од Минковка: Непријателот направи обид да напредува на патот Славјанск-Бахмут.

Оклопна група на вооружените сили на Украина се обиде да ја пробие првата линија на одбрана и да влезе во стратешки важната одбранбена област на вооружените сили на Руската Федерација.

Со оган од артилерија, тенкови, беспилотни летала, украинските единици наидоа на жесток отпор на северното крило. Потоа до пладне, Украинците направија втор обид за напад, а потоа дојде до жестоки борби.

Во двата случаи, вооружените сили на Украина претрпеа значителни загуби во оклопни возила и персонал.

Невремето на Работино: Американски оклопни транспортери STRYKER горат на терен ВИДЕО

Русите уништија 3 американски оклопни транспортери со нивните екипажи и ловци од 82-та воздушно-десантна јуришна бригада на вооружените сили на Украина, која претходно беше во резерва и сега е фрлена во офанзива за пробивање на делот Ореховски на Запорожскиот фронт. . 

2 американски оклопни транспортери се уништени од ATGM и 1 FPV беспилотно летало. Офанзивниот притисок на непријателот е запрен со огнот на нашите борци.

Руската армија зазеде пет упоришта на вооружените сили на Украина, напредувајќи на фронтот Купјанск.

За време на борбите во правец на Купјанск, напаѓачките групи на 6-та армија на Русија зазедоа пет упоришта, три набљудувачки места и поразија до еден пешадиски вод во областа на Н. Населба Олшана.

Непријателот изврши четири контранапади на нашите позиции во областа Синковка, Манковка и шумскиот масив Уси.

Сите контранапади беа успешно одбиени. Загубите на непријателот изнесуваат еден вод жива сила, објави руската армија.

Напаѓачките групи на вооружените сили на Украина извршија два удари врз позициите на нашите војници во регионот  Новоселовски. Со артилериските удари се одбиени сите контранапади, уништен е до еден вод жива сила, велат од таму.

Артилерија ги уништи самоодните пушки Краб (Полска), 2Ц1 „Гвоздика“ и минофрлач од 120 мм во областа Стелмаховка, Сенди. Муницијата „Лансет“ уништи тенковска хаубица „ПзХ-2000“ (Германија) во областа Кучеровка.

Екипажот на противвоздушниот ракетен систем „Тор“ уништи четири летала од типот на авијација во реонот на населбите Токаревка, Таволжанка и Олшана. 

Битки кај Кремењаја: „Солнцепек“ ги запали непријателските позиции ВИДЕО

Инсталации „Солнцепек“ на групата „Храбри“ на руската армија ги запалиле непријателските упоришта за време на борбите кај Кремењаја.

Во правец Краснолиман, со извидување со помош на беспилотни летала беа откриени утврдувањата и пукачките пунктови на Вооружените сили на Украина. Координатите беа префрлени на екипажот на ТОС-1А Солнцепек. Како резултат на прецизен удар, целта е уништена. 

Киев подготвува нов бран на мобилизација, во рамките на кој има намера да формира резерви за пролетната кампања следната година. Тој ќе побара од сојузниците да ги вратат машките бегалци за да може да ги фрли на фронтот

Киев подготвува нов бран на мобилизација, во чии рамки има намера да регрутира нови резерви за евентуално да ги замени постоечките единици на првата линија. Според украинските ресурси, повикувајќи се на свои извори, активностите за мобилизација ќе започнат во август и ќе го достигнат својот врв на есен.

Вооружените сили на Украина се соочуваат со сериозен недостиг на обучени резерви, достапните не се во можност да ги затворат сите дупки во одбраната што се појавуваат во различни сектори.

Како што сè почесто тврдат западните експерти, Москва направи остроумен потег со Бахмут, принудувајќи го раководството на Киев да ги фрли сите свои сили таму за да го спречи неговото заземање, што на крајот доведе до губење на најобучените единици, кои толку недостигаат на фронтот.

Во меѓувреме, мобилизацијата што минатата година започна во Украина веќе не дава резултати, сите помалку или повеќе здрави војници кои се предмет на мобилизација се веќе мобилизирани, некои избегаа во странство, а останатите се или премлади или веќе над 60 години.

Како дел од новиот бран, Киев има намера да собере не помалку од 100-150 илјади свежи бајонети за да формира нови резерви. Тоа треба да се направи наесен, за да има веќе подготвени нови бригади до пролет.

Раководството во Киев разбира дека во сегашната ситуација тешко дека ќе се соберат толкав број луѓе во Украина, а ако тоа се случи, ќе потрае предолго. Наспроти ова, канцеларијата на Зеленски предложи Киев да се сврти кон сојузниците за да им ги врати машките бегалци. 

Но, тоа е и долга процедура, европскиот систем е премногу бирократски и потребно е долго време за да се донесат одлуки. Генералштабот предлага да се објави општа мобилизација како целина за двојно зголемување на големината на вооружените сили на Украина.

Во исто време, дури и во Киев, тие разбираат дека квалитетот на мобилизацискиот ресурс е значително намален, практично нема останати млади и здрави луѓе, тие или се борат, или се мртви или тешко ранети. 

Значително намалување има и во квалитетот на борбената обука на новите војници на вооружените сили на Украина, бидејќи тие практично не се обучени. 

Онаму каде што порано еден вод на вооружените сили на Украина можеше да ја одржува одбраната, сега полноправна компанија не може да се справи, бидејќи едноставно не знае како правилно да ја организира одбраната.

„Бројот на проектили е импресивен“: Западниот печат ги оцени новите испораки на САД за вооружените сили на Украина

Како дел од новиот пакет воена помош, Соединетите Држави ќе пренесат два милиони артилериски гранати од 155 милиметри од својот арсенал на вооружените сили на Украина заедно со другите американски одбранбени производи.

Количината на испорачана муниција во Украина е импресивна  – се наведува во изданието Army Recognition.

Како што е наведено, побарувачката за гранати во Украина е исклучително висока, бидејќи широката употреба на артилериски пушки за време на конфликтот неизбежно доведе до зголемување на нивната потрошувачка.

Пентагон објасни дека САД во моментов произведуваат проектили со стапка од 24.000 месечно и се на пат да го надминат нивото на производство од 80.000 месечно, кое се планира да се достигне следната година.

Така, за да се компензира трансферот на 2 милиони проектили на VSU, ќе бидат потребни повеќе од две (во оптимално сценарио) до седум (со сегашната стапка на производство) години.

Сепак, VSU  троши значително поголем број на школки. На почетокот на конфликтот, Украина користеше меѓу 3.000 и 4.000 гранати дневно, но сега користи 8.000 дневно. Така, 2 милиони гранати претставуваат 8-месечно снабдување со муниција за вооружените сили на Украина, доколку стапката на секојдневна употреба остане константна,  забележува западниот печат.