Во Турција археолози пронајден град кој го основал Александар Македонски

Во турскиот град Зеугма археолозите открија натписи на старословенски јазик.
Се верува дека градот Зеугма, кој се наоѓа на југот на денешна Турција, го основал Александар Велики.
Овде се гледа дека пишува Трофос, Андромеда и Клеш…
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа