За ова нико не зборува! Албански бандити киднапирале 6 годишно дете…..

За еден настан кој е затскриен или општо непознат на јавноста и историчарите.
Во 1920 година албанските качачки банди навлегле во МЗ Галичник / MZ Galichnik и покрај грабежот и зулумот, грабнале и 6 годишно дете, кое го однеле во заложништво.
Се работи за малиот Танче Чајлевски (Чајлевиќ).
После две години (на 8 годишна возраст) детето било вратено во Галичник и токму моментот на неговиот пречек е прикажан на сликата. Неговиот татко го прегрнува и го симнува од коњот. Забележано е дека не бил побаран откуп за неговата слобода.
Се надеваме дека некои Галичани ќе си ги препознаат своите предци, а доколку не следат членови од фамилијата Чајлевци, би ни било чест да ни ја дополнат приказната за Танче.
Сите реакции:

Stiv Veselinovski, Marina Gorgievska и 42 други

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа