Бугарскиот премиер во 1903: НИЕ НЕМАМЕ НИКАКВА ВРСКА СО ИЛИНДЕНСКОТО ВОСТАНИЕ, ТОА Е МАКЕДОНСКО

Можно е да е слика од 1 лице

1903 Бугарскиот премиер, генерал Рачо Петров за американскиот печат изјави дека [Илинденското] востание во Македонија нема никаква врска со Бугарија:
„Востанието беше целосно национално македонско движење, организирано од Македонскиот внатрешен комитет“
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа