Закана на Курти од Тетово? Македонија да биде што поблиску до Косово, Албанија и Бугарија, а подалеку од Србија

 

Косовскиот премиер Албин Курти упати јасна порака до шефот на Северна Македонија да остане што е можно поблиску до Косово, Албанија и Бугарија и што подалеку од Србија, јавува ТВ21.

 

Ова, како што рече Курти, е затоа што овој пристап ќе и обезбеди на Северна Македонија најбрзо можно членство во Европската Унија и безбедност на Западен Балкан.

 

„Колку е поблиску Северна Македонија до Косово, Албанија и Бугарија, и колку подалеку од Србија, која не се дистанцира ниту од Милошевиќ ниту од Путин, толку поблиску ќе биде до влезот во Европската унија и ќе биде побезбеден регионот. Балканот. И за ова мора да помогнеме и ќе ја поддржиме Северна Македонија“, рече Курти./ТВ21

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа