Додека борци на УЧК се шетаат раскалашени, уапсен бранител затоа што заборавил да раздолжи куршуми

Стојанче Ангелов, лидерот на „Достоинство“, денеска ја информира јавноста дека синоќа бил уапсен познатиот македонски бранител Миле со упад на 7 полицајци во неговиот дом поради издржување на затворска казна од три години поради тоа што не успеал да раздолжи навремено 262 куршуми. Ангелов не го објавува целосниот идентитет на барање на уапсениот.
„Вчера бранителот Миле како да е озлогласен криминалец, со дури 7 полицајци кои му упаднале дома, пред неговата сопруга која го чекала да се врати од војна, е уапсен и спроведен во затвор. Сега таа ќе продолжи да го чека да се врати од затвор. 

 

Како се чувствува бранителот Миле кога утрово се разбудил во затвор на Државата која ја бранел? Само затоа што задоцнил да раздолжи 262 куршуми. Како ќе се чувствува следните 1.095 дена додека оние против кои се борел се шетаат на слобода вршејќи и високи државни функции а тој гние во затвор на Државата која ја бранел? Со 50% воен инвалидитет, со песмејкер на срцето, со пострауматско стресно растројство? 

 

Истовремено знаејќи дека некои наши сограѓани дома чуваат сандаци со муниција, пиштоли, пушки и митралези а можеби и топови. Но тие сограѓани се заштитени со Закон. За разлика од бранителот Миле. Бидејки бранителот Миле е Македонец од еден мал и мирен македонски град во кој граѓаните уредно си ги плаќаат своите даноци и сметки.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа