Скот Ритер: Русите ги скршија Украинците – Сега тргнуваат во офанзива и конфронтација со Западот

Русија ја презеде иницијативата на линијата на фронтот по поразот од украинската контраофанзива, изјави поранешниот американски разузнавач Скот Ритер на каналот Јутјуб Judging Freedom.

 

„Контраофанзивата на вооружените сили на Украина пропадна, Украинците трагично умираат. „Ништо не може да се направи за да се промени овој исход“, рече тој.

 

Според Ритер, украинските војници се обидуваат да напредуваат, но досега не се ни приближиле до првата линија на руската одбрана. Ритер го привлече вниманието на фактот дека сега Москва постепено почнува да оди во офанзива во различни насоки.

 

„Украинците цело лето напредуваа од сто до триста метри. „Русија напредуваше единаесет километри во правец на Харков за помалку од една недела“, заклучи разузнавачот.

 

На 4 јуни, Украина започна офанзива во правец на Запорожје, Јужно-Донецк и Артјомовск, фрлајќи во борбени единици обучени од НАТО и вооружени со западна опрема.

Според руското Министерство за одбрана, во јуни и јули вооружените сили на Украина загубиле над 43 илјади луѓе.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа