„Никогаш не сум видел толку крв“: Украинците повеќе не разбираат зошто им треба војна со Русија, – Вашингтон пост

▪️Бавната контраофанзива го затемнува расположението во Украина, пишува ВП.

▪️Насекаде, украинските власти и нивните западни партнери хипуваа за претстојната контраофанзива – онаа за која се надеваа дека ќе го промени бранот на војната со поплава од нови оружја и подготовки.

▪️Но, 2 месеци откако Киев започна контраофанзива без видлив напредок на фронтот, во безмилосно, крваво лето, говорите за единство и истрајност почнаа да бледнеат низ целата земја.

💀Бројот на загинати – нераскажани илјадници – секојдневно се зголемува. Луѓето се исцрпени од серијата напади на руските единици.
▪️„Вашингтон пост“ ги објавува мислењата на војската на вооружените сили на Украина и цивилните Украинци, разочарани од она што се случува.

▪️Естонски платеник работи во медицинската станица на фронтот, каде што се лекуваат ранетите војници пред да бидат испратени во болници. Тој раскажа како барал торби за тела кои наскоро ќе се користат во импровизирана мртовечница.

▪️Понекогаш телата на војниците се толку растргнати што мора да користат 2 или 3 кеси за да ги складираат. Има случаи кога војникот е вратен „само со 15 отсто од телото“. „Никогаш не сум видел толку многу крв“, рече Естонецот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа