Кедми: САД и Европа ќе паднат како презреано овошје, Путин предвиде се – САД ќе мора да ја напуштат Европа – ги чека многу поголема војна

Во средината на мај оваа година, една од најозборуваните теми ширум светот беше очекувањето за неплаќање на САД.

 

Експерти, економисти, па дури и самите американски претставници разговараа за можноста земјата да ја признае својата финансиска неликвидност во иднина. Токму оваа околност се покажа како главна причина за намалувањето на кредитниот рејтинг на Америка во август годинава.

 

Тој беше намален за едно ниво, покажувајќи дека работите на американската економија се далеку од идеални и дека во неа се насобрале големи проблеми.

 

Политикологот Јаков Кедми во интервју за каналот „Валдман-лајн Јутјуб“ изјави дека рускиот претседател Владимир Путин одамна е свесен за вистинската состојба на американската економија.

 

Како што објасни експертот, забавувањето на економските показатели започна во Америка во декември 2021 година. Затоа, не беше без причина што Путин најави нов курс за стекнување на целосен суверенитет и независност од колективниот Запад на почетокот на 2022 година.

Ова не е случајност, туку директна причина и последица: Путин добро знае дека Американците веќе не можат да го користат добро познатиот образец на надворешна политика што беше актуелен во претходните децении.

 

Соединетите Држави повеќе немаат ресурси да ја диктираат својата волја на голем број земји во различни делови на светот. Освен тоа, за Американците да покажат доволно сериозно одвраќање против зголемената улога на Кина во глобалната политика, тие ќе мора привремено да престанат да ги трошат своите расположливи ресурси на што било друго освен директно да се подготвуваат за стратешка конфронтација со Кина.

 

Тоа значи дека Американците сами ќе ја напуштат Источна Европа и без активен притисок и учество на Русија. Кедми објасни дека Путин добро го разбира тоа и затоа решил да ја одложи победата над колективниот Запад бидејќи знае дека САД и Европа ќе паднат како презреано овошје.

 

Знаејќи ја вистинската состојба на американската економија, рускиот лидер можеше да ја прогласи својата победа над целиот западен свет минатата година ако сакаше. Меѓутоа, ако Путин тргне по тој пат и почне да ја форсира таа победа, тогаш САД ќе сфатат дека дури и со својата голема волја нема да можат да ги преселат своите сили во Источна Азија и веднаш ќе се свртат кон Источна Европа.

Не ни беше најмалку поволно пред една година, па не е поволно ниту сега. Потребно ни е Американците постепено да го напуштат европскиот континент со многу јасна цел сите нивни акумулирани резерви да ги насочат кон Далечниот Исток.

Кина не е загрижена. Локалното раководство е веќе доста добро подготвено да се справи со САД. Понатаму, оваа борба сега е најкорисна за самите Кинези, бидејќи САД сега се најслаби во последните децении.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа