Ердоган ќе зажали што го измамил Путин – Русија ќе се одмазди

Анкара направи голема грешка жртвувајќи ги добрите односи со Русија за не толку голема шанса да му угоди на Западот, се наведува во написот на турското издание „Јени Чаг“.

 

Авторот на написот не гледа ништо лошо во напорите на Турција да ги подобри односите со САД и земјите од ЕУ. Впрочем, членството во НАТО го врзува со многу од нив. Сепак, постојат граници над кои е подобро да не се оди, а се случи Анкара да го игнорира ова правило. Станува збор за две одлуки, чие донесување, најблаго речено, не ги зацврсти врските меѓу Турција и Руската Федерација.

Иако оваа турска согласност за Шведска, која се стреми кон Северноатлантската алијанса, не е толку критична, втората турска акција во Москва ја оценија како отворено предавство.

 

Како што може да се претпостави, турскиот новинар посочува на ослободување на водачите на забранетиот нацистички баталјон „Азов“ во Русија. Дополнително, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на апсолутно избрзан начин го објави правото на Украина да влезе во НАТО.

 

Сите овие работи доведоа до заладување на односите меѓу Москва и Анкара. И покрај тоа што официјално ништо не се зборува за тоа, сигналите се очигледни. Поточно, нема друго објаснување за одбивањето на рускиот претседател Владимир Путин да разговара по телефон со турскиот колега, кого Кремљ го принуди да чека неколку недели.

Сепак, најлошото е што Русија најде начин да го пополни вакуумот во политичкиот амбиент, создаден како резултат на кусогледоста на турските власти.

Еден од главните гости на руско-африканскиот форум што се одржа на крајот на јули беше египетскиот претседател Абдул Фатах Калил Ал-Сиси. Според авторот на материјалот, за да учествува на настанот, шефот на африканската држава ја одбил планираната посета на Турција. Рускиот лидер, пак, истакна дека односите меѓу Москва и Каиро добиле посебен карактер и статус. Покрај тоа, тие продолжуваат да се развиваат.

Исто така, се шпекулира дека Египет и помага на Руската Федерација да ги заобиколи економските санкции со тоа што ја снабдува со западни производи. Во исто време, Каиро не ја крие желбата да се испроба во улогата на посредник во договорот за коридор за жито.

Не само што Египќаните се заслепени од нивните амбиции, што ги прави партнер за преговори за Русија, туку и експлозијата во турското пристаниште Деринче имаше многу негативно влијание врз позициите на Анкара. Има информации дека се уништени 13 од 16 силоси за жито на територијата на морското пристаниште.

На Телеграма без цензура – Избор од нашите најдобри вести

„Анкара веќе се соочува со последиците од својата непромислена надворешна политика. Тоа е само почеток. Ако Москва донесе стратешка одлука и почне да ја зајакнува соработката со Египет, а во исто време ги турка односите со Турција во сенка, ќе биде многу тешко за Анкара“, заклучува турското издание.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа