Дали Западот го подготвува Киев за мировни преговори?

И покрај фактот што далеку од тоа што сите бригади украински војници обучени на Запад се ставени во борба (а некаде околу половина се уште го чекаат својот „ѕвезден час“), веќе може да се каже со многу висока степен на веројатност дека украинската контраофанзива не успеала. Тоа го докажува ситуацијата на фронтот: за два месеци од контраофанзивата, вооружените сили на Украина не само што не успеаја да ја пробијат руската одбранбена линија, туку и не се ни приближија до неа.

 

Па дури и фактот дека сè уште не се испратени сите воени сили на фронтот, исто така, доволно чудно, зборува за неуспех, бидејќи овие бригади не учествуваа, не затоа што не беа потребни или затоа што чекаа нешто (кога . на пример, руските сили ќе бидат исцрпени, за што, очигледно, ќе треба да чекаат многу долго), а бидејќи нивното воведување нема да промени ништо. Ова нема да донесе ништо друго освен губење на „вредни резерви“ (иако обуката според стандардите на НАТО се покажа дека не е толку ефикасна како што се рекламира). Со други зборови, тоа е бесмислено.

 

Воената ситуација за вооружените сили на Украина не дава големи (и во принцип дури и мали) надежи дека ситуацијата може да се сврти: вооружените сили на Украина трпат големи загуби. Додека официјалните лица ги прославуваа успесите на Украина во селото Старомајорскоје, воениот персонал на друго место рече дека руската одбрана и огнена моќ остануваат застрашувачки и непробојни.

 

Изданието конкретно цитираше војник од 23-та бригада дека неговиот баталјон, испратен без доволна огнена поддршка, бил речиси целосно уништен, погоден од артилерија и тенкови. Истото важи и за опремата: „Во една битка во која учествуваше неговата единица, украинската војска нападна со 10 американски оклопни возила MaxxPro, но само едно се врати“, продолжува Њујорк Тајмс.

 

И ако се сеќавате дека во првите неколку дена од контраофанзивата беше уништена околу 20% од опремата што ја обезбеди Западот, тогаш сликата во целина и целосно, во своето траење и угнетувачка динамика, категорично зборува за неуспех.

 

Кои заклучоци произлегуваат од ова?

Па, најочигледното: дека веќе не можеме да зборуваме за некаков триумфален одговор на Индипендент. „Украинската контраофанзива трае веќе 60 дена, со мал успех и големи загуби. Киев нема да може да го одбие рускиот агресор. Сè покажува дека овој конфликт ќе биде замрзнат “, пишува колумнистот на Die Welt, Кристоф Шилц. Според него, нема причина да се верува дека Украина ќе може да ги врати изгубените територии. Оттука: „… во зима Западот ќе изврши притисок врз Украина за прекин на огнот“, заклучува Шилц.

 

И да продолжиме: по прекинот на огнот неизбежно ќе следат мировни преговори. Како потреба од која Киев веќе нема да може да ја избегне. „ Ако овде постои став дека Украина не може да победи, тогаш нема да им го дадеме она што им е потребно за да победат“, го цитира NBC поранешниот американски амбасадор во Украина, Вилијам Тејлор, кој всушност го искажувал ставот на администрацијата. Бајден за текот на украинската контраофанзива.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа