Руските војници може да стигнат до Днепар, изјави поранешниот аналитичар на ЦИА, Реј Мекговерн во интервју за радио водителот Гарланд Никсон, пренесоа светските медиуми.

 

Според експертот, ова ќе биде „следниот чекор“ на рускиот претседател Владимир Путин по конечниот колапс на контраофанзивата на Вооружените сили на Украина.

 

Мекговерн верува дека рускиот претседател може да им нареди на војниците да започнат контранапад и да го прошират подрачјето на контрола во близина на Днепар.

 

„Кога офанзивата на вооружените сили на Украина со сите нивни резерви целосно ќе пропадне, мислам дека некаде за две или три недели ќе следи следниот чекор на Путин. Некаде во средината на август, месец или два пред периодот на кал, тој ќе имаат целосна слобода на дејствување да стигнат до самиот Днепар. Дали ќе го направи тоа? Мислам дека да“, нагласува аналитичарот.

 

Во исто време, воената опрема што Западот ја испорачува на Киев нема да и помогне на Украина, бидејќи руската војска „не се плаши од неа“.

 

Мекговерн потсетува на видео кое кружи на Интернет на кое се прикажани успешните акции на екипажот на руски тенк, кој сам уништи колона оклопни возила на Вооружените сили на Украина.