Албанците биле дел од башибозукот кој вршел погром врз македонското население за време на задушувањето на илинденското востание! Протече илустрација на американски весник од 1903 од задушувањето на Илинденското востание!

Во “чест” на Башибозукот, па Албанците пак да играат на Мечкин камен.
Илустрација од задушувањето на Илинденското Востание објавена во американскиот весник “The San Francisco call“, 11 септември, 1903 година.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа