Пронајдена статуа на Александар Македонски во Германија! Големиот македонски војсководец прикажан како фараон

Александар Трети Македонски прикажан како фараон, околу 300 година пред Христа. Розов гранит, висок 162,5 цм. Се наоѓа во Штаделшес музејскиот комплекс (Städelsches Museums-Verein) во Франкфурт, Германија.
Есента 332 година пред Христа, во Мемфис, Древен Египет, на свои 24 години, Александар Македонски е прогласен за фараон и син на богот Амон Ра. Потоа тој го посетува светилиштето на Амон коешто се наоѓало во западните пустини, за да му принесе жртви.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа