Вака се прави тука! Србите им загрмеа на бугарите: АКО ТАМУ НЕМА СРБИ НИ ВО СРБИЈА НЕМА БУГАРИ

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, го изрази својот револт од одбивањето на Бугарија „да го признае постоењето на српско национално малцинство“ во оваа земја.

„Бугарија не ги признава националните малцинства, но од друга страна толку многу протестира за лошата состојба на Бугарите во Србија. И тоа е веќе точно… Но кога ќе им кажеме, а и на Србите во Бугарија, тогаш тие одговараат: нема Срби во Бугарија. Ах, тоа значи дека велиме дека нема Бугари во Србија. Тогаш нема проблеми со бугарското национално малцинство“, рече Дачиќ во утринската емисија „Ново јутро“.

Бугарските медиуми оваа негова изјава ја пренесуваат како уште една провокација на Дачиќ во однос на Бугарија.

 

„За какви внатрешни работи се зборува денес во Европската Унија. некои Бугари кои се само во Србија 0,26 отсто од нашето население. Толку има Бугари во Србија. Но, на секој состанок на Европскиот совет, Бугарија го поставува прашањето за правата на бугарското национално малцинство?, изјави Дачиќ на почетокот на јануари 2020 година на српската државна телевизија, потсетуваат бугарските портали.

 

Бугарската агенција БГНЕС  пишува дека „за само неколку децении бугарското малцинство во „западните покраини“  било буквално уништено. Од над 120.000 луѓе претходно, сега брои околу 20.000 и живее во крајна беда“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа