Путин: Нема предавање…

19Колонијализмот се уште не исчезнал, неговите остатоци се видливи и денес, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

 

Тој зборуваше на првата пленарна седница на вториот ден од Самитот Русија-Африка што се одржа во Санкт Петербург.

 Заемно корисната соработка меѓу Русија и Африка започна во минатиот век, кога СССР им помогна на африканските земји во борбата против колонијализмот, нагласи тој.

 „Заедно се бориме за нова архитектура на светскиот поредок и централната улога на ОН во светот“, додаде тој. Не случајно вториот самит на Русија и Африка се одржува под слоганот „За мир, безбедност и развој“, рече претседателот и додаде дека на самитот ќе се разговара за прашања од глобалната и регионалната безбедност, како и за обезбедување на суверенитетот. на африканските земји.

 

Рускиот претседател истакна дека за суверенитетот мора да се бори, да се брани и да не се откажува и дека Русија и африканските земји се обединети во тоа.

 

„Не ме осудувајте врз основа на моите успеси, туку врз основа на тоа колку пати сум паднал и станав повторно“, ја цитираше Путин изјавата на Мандела, додавајќи дека ова правило важи и за борбата за државен суверенитет.

„Нема предавање“, нагласи тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа

Please disable your adblocker or whitelist this site!