НА ТАЈНИ СРЕДБИ МИЦКОВСКИ И ЗАЕВ ДОГОВАРААТ КОАЛИЦИЈА СДСМ – ДПМНЕ

t

Создавање на хибриден политичко-економски центар против ДУИ“: почна дешифрирањето на ребусот – што значи оваа синтагма која во два наврата ја посочуваат високи партиски функционери од Мала Речица? Неа најпрвин ја употребил претседателот на партијата, Али Ахмети, кога пред три дена претседавал со највисокиот партиски орган на ДУИ – Генералниот совет, каде изразил загриженост од „создавањето на хибриден политичко-економски центар против ДУИ“. Но ниту во партиското соопштение, ниту подоцна, од партијата не објаснија на што мислел Ахмети, пишува Дојче веле.

 

Чекор понатаму отиде новоименуваниот потпретседател на ДУИ и министер за надворешни работи, Бујар Османи, кој во ТВ настап се осврна на „создавањето хибриден политичко-економски центар“ против интегративците, но со неколку детали го лоцираше времето и местото на наводното создавање на тој центар, со учество на сегашни и поранешни политички лидери.

 

– Пред неколку месеци, некаде на периферијата на Скопје, се одржа средба меѓу некои македонски олигарси и политички лидери – сегашни и поранешни политички лидери, со аларм или констатација дека Албанците добиваат повеќе отколку што заслужуваат или го уриваат политичко-економскиот монопол на македонската заедница. И се согласија да создадат национален центар за да се запре овој процес, или како што тие го нарекуваат – албанизација на државата. И во нивната анализа – ова се кредибилни индикации – ДУИ го поврзуваат како парадигма или синоним на етничката еднаквост и позицијата на Албанците – објасни Османи на ТВ 21.

Според потпретседателот на ДУИ, тоа не е страв од албанизација, туку страв од еднаквост и од губење на политичките и економските монополи.

– Затоа реков дека овие движења што се случуваат на албанската политичка сцена имаат извор во таа централна оркестрација. Ова всушност не е страв од албанизација, тоа е страв од еднаквост. Затоа што рамноправноста ја гледаат како привилегија, ако гледаат Албанци на важни политички, одлучувачки позиции… Дури и тие спомнаа дека во градежништвото денес сите фирми се албански фирми во Северна Македонија, а демек тоа го загрозува интересот. Ова не е ништо повеќе од страв од еднаквост, страв од губење на политичките и економските монополи – оцени Османи.

 

Вклучен алармот во ДУИ

 

Иако изјавата на Османи е скудна со други детали, аналитичари сметаат дека таа најверојатно алудира на т.н. план на Зоран Заев,за кој на крајот од минатата година детали објави „Плусинфо“. Според тие детали, на 21-ви декември 2022 година Заев имал средба со Димитар Ковачевски, на која биле присутни генералниот секретар Миле Зечевиќ, Радмила Шеќеринска и други членови на најтесното раководство на СДСМ. На средбата Заев го презентирал неговиот план за политички пресврт во седум точки. Меѓу нив, она што би го тангирало ДУИ, се две точки. Едната – одржување итни предвремени парламентарни избори, после кои СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ заеднички ќе ја делат власта во наредните осум години, а премиер да биде победникот на изборите. Другата – eлиминирање на ДУИ и на Али Ахмети од Владата, на Албанците да им се овозможи 25-процентно присуство во Владата, но тоа да не биде ДУИ. Но, планот на Заев бил отфрлен.

Според извори кои тогаш инсистираа на анонимност, Заев за тој план во повеќе наврати разговарал со Мицкоски, а како места на средби посочуваа локации на југоистокот од земјата, вклучително и во Скопје. Токму во наводите на тој план, аналитичари ја лоцираат денешната загриженост на ДУИ.

– Средбите на Мицкоски и Заев, како и активирањето на Црвенковски, најверојатно го вклучиле алармот во ДУИ дека се подготвува неформална коалиција врз етничка основа, која би имала за цел неутрализирање на улогата на албанскиот политички фактор во земјата“ – вели аналитичарот Џелал Незири.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа