МЕГА ЕКСПЛОЗИЈА! ДУИ ГИ ИЗДАДЕ! НИКОЈ НЕ ГИ ИЗЛАЖАЛ! МИНИСТРИТЕ ОД СДСМ ЗНАЕЛЕ ЗА МАТЕРИЈАЛИТЕ ЗА РУДНИЦИТЕ ДЕН ПРЕД ДА СЕ ГЛАСА

 

Министерството за економија е на став дека спојување на на концесиите за Иловица-Штука треба да има. Оттаму денеска на брифинг за новинарите повторија дека се работи за административно спојување и тврдат дека така државата избегнува нови спорови.

 

Министерот за економија Крешник Бектеши треба да им реферира на колегите министри и премиерот на владина седница, што би требало да се одржи наредниот вторник , денес деталите за спојувањето на концесиите за Иловица решија да ги споделат со новинарите.

Од Министерството за економија велат дека ништо поразлично од ова нема да слушнат ни министрите и сметаат дека одлуката за спојување на концесиите е исправна и различна од давање дозвола за експлоатација.

 

Спојувањето на концесиите помина на 27 јуни годинава, а Владата материјалите ги добила ден претходно, што според Министерството за економија е доволно време за министрите да се запознаат за што ќе гласаат.

 

Оттаму не знааат од каде е зачуденоста на тројцата министри за животна средина, внатрешни работи и за одбраба Каја Шукова, Оливер Спасовски и Славјанка Петровска, кои во изјава за ИРЛ велат дека не биле запознаени со суштината на предметот и бараат ревизија на одлуката.

 

Дополнително, оттаму тврдат дека за точката имало дваесетминутна расправа на самата седница. Одговорот на новинарските прашања – зошто се брзало со седницата, е дека Министерството оценило оти тогаш треба да помине.

 

Двете концесиите се една целина, според Министерството за економија, односно првата концесија е во самото концесиско поле на втората, што им дава законска можност на инвеститорите да побараат спојување.

 

За првата концесија административната постапка почнала во 2005 година и завршила во 2012 со одлука за доделување концесија, потпишана од тогашниот министер за финансии Зоран Ставрески во име на Владата. Подоцна, во 2016 година инвеститорите побарале и дозвола за експлоатација што е следен и финален чекор, но Министерството за економија им одговорило три години подоцна и тоа негативно. Министер за економија и тогаш бил Крешник Бектеши, кој го отфрлил барањето со образложение дека инвеститорите немаат комплетна документација.

 

За втората концесија барањето стигнало во 2009 година. Откако ги поминало филтрите на сите надлежни институции, одлуката за доделување на концесијата ја потпишал тогашниот премиер Никола Груевски во 2015 г. Откако тој потпишал, не стигнало на ред барање за дозвола за експлоатација, велат од ;Министерството за економија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа