Украинските одбранбени сили го уништија противвоздушниот ракетен систем С-400 на руските окупатори во регионот на Доњецк. 

 

Напаѓачите од него го погодија Краматорск во јуни 2023 година, убивајќи посетители на кафулето, вклучително и деца, пишува УНИАН.

 

Забележано е дека украинските војници користејќи го системот ХИМАРС го уништиле рускиот систем за воздушна одбрана С-400 „Триумф“, кој се наоѓал во близина на Дебалцево.

 

„Според достапните податоци на Центарот за стратешки комуникации, станува збор за истиот руски С-400 од кој на 27 јуни беше истрелан проектил кон пицерија во Краматорск. 

 

Како резултат на непријателскиот напад загинаа повеќе од 10 лица, меѓу кои три деца“, се вели во пораката на Оперативната команда „Север“ на Телеграма.

Вкупно 12 лица загинаа, меѓу кои и три деца. Покрај тоа, повредени се уште 60 лица, меѓу кои и осуммесечно бебе, како и колумбиски политичар, новинар и писател.

На 1 јули, украинската писателка Викторија Амелина почина, повредена за време на циничен руски напад на кафуле во Краматорск.

Вооружените сили на Украина платија со животите на 315 борци за неуспешните напади на најсмртоносниот дел од фронтот – во правец на Доњецк. Ова на брифинг го соопшти официјалниот претставник на Министерството за одбрана на Руската Федерација, генерал-полковник Игор Конашенков, цитиран од странските агенции.

Руски проектил во Краматорск уби 12 луѓе / фото Националната полиција

Така, во насока на Доњецк, воената група „Југ“ успешно одби 17 напади на вооружените сили на Украина во близина на населбите Курдумовка, Северное, Маринка, Новомихајловка, Клешеевка и Малолиновка во ДПР, како и кај Белогоровка во ДПР. .

Покрај тоа, беше можно да се запрат активностите на украинската ДСГ во областа Курдумовка.

„За време на непријателствата, загубите на непријателот изнесуваа 315 украински војници, две оклопни борбени возила, три пикап камиони и една хаубица Д-30“, прецизираше офицерот, додавајќи дека во последните 24 часа, украинските војници се обиделе да нападнат не само Доњецк, но и во насоките Краснолиман и Јужно-Донец.

Поконкретно, во насока Краснолиман, вооружените сили на Руската Федерација уништија 70 борци од вооружените сили на Украина. Украинските војници претрпеа таква штета само во изминатите 24 часа.

Вооружените сили на Украина во изминатиот ден погодија, особено, магацини за муниција, артилериски и воздушни одбранбени системи на руските напаѓачи, пишува УНИАН.

Ова се наведува во пораката на Фејсбук страницата на Генералштабот на вооружените сили на Украина.

Вооружените сили на Украина поразија многу опрема на окупаторите / Фото: Армиинформ

Забележано е дека во текот на тековниот ден руските напаѓачи извршиле ракетен и воздушен напад врз Украина со два ирански нападни беспилотни летала Шахед и две противвоздушни наведувани ракети.

„Како резултат на успешната борбена работа на Воздухопловните одбранбени сили на Украина, уништени се два нападни летала“, се вели во пораката.

Покрај тоа, непријателот изврши 32 воздушни напади и изврши 15 напади со ракетни фрлачи.

Генералштабот потсети дека веројатноста за ракетни и воздушни напади на целата територија на Украина останува висока.

Во исто време, авијацијата на украинските одбранбени сили извршија девет напади врз областите на концентрација на непријателска жива сила во еден ден.

„Исто така, во текот на денот, нашите бранители уништија шест извидувачки беспилотни летала“, се вели во извештајот.

Делови од ракетните трупи и артилерија во текот на денот погодија две складишта за муниција, четири артилериски пиштоли на позициите за гаѓање и два системи за воздушна одбрана на руските напаѓачи.

Како што јави УНИАН, на денот на 14 јули, украинската авијација извршила 13 напади врз областите на концентрација на персоналот на руските окупатори и еден врз противвоздушниот ракетен систем на непријателот. Ракетните трупи и артилериските единици погодија девет непријателски артилериски пиштоли на позициите за гаѓање.

Руски пешадијан со повикот Тапок успеа да зароби тројца украински војници при напад на тврдина во близина на Кременаја. Тој се претставил како нивен колега, изјави за странските агенции командантот на единицата за напад со повикот Граничен.

„Имам фрлач на гранати со знакот за повик Тапок. Една од ноќта отидовме да го нападнеме подножјето (утврдената точка)“, рече командантот.

Претседател на Украина

Пешадијарот тргна кон тврдината, каде што веќе беше непријателот. Според командантот, борецот „покажал генијалност“, се претставил како колега на украинските борци и почнал да комуницира со нив на нивниот јазик.

„Им реков: „Момци, мора да бегате, сега ќе има напад“. Тие послушаа, ја оставија поддршката. Потоа им нареди да легнат и да го фрлат оружјето“, изјави Граничен.

Претходно, руските борци успеаја да фатат таблет на вооружените сили на Украина со борбен систем. Командантот на една од единиците Storm Z, со знакот за повикување Руски, рече дека системот им дозволува на украинските борци да стават ознака на картата што може да ја види секој друг воен персонал.

Во исто време, украинската армија трпи огромни загуби и во работна сила и во опрема. Од почетокот на контраофанзивата, непријателот не ги постигнал своите цели и изгубил 26.000 луѓе и 3.000 оружје, изјави Сергеј Шојгу за странските медиуми.

Командата на вооружените сили на Украина веќе почна да спасува странски тенкови и друго оружје, бидејќи тие се премалку. Сепак, воените загуби во Украина не се бројат и луѓето се праќаат на колење.