Сарафов во 1901: ,,НИЕ МАКЕДОНЦИТЕ, не сме Срби и не сме Бугари, а просто МАКЕДОНЦИ; МАКЕДОНСКИОТ народ суштества независно од бугарскиот и српскиот

Борис Сарафов, интервју со Амфитеатров во 1901 година: ,,НИЕ МАКЕДОНЦИТЕ, не сме Срби и не сме Бугари, а просто МАКЕДОНЦИ; МАКЕДОНСКИОТ народ суштества независно од бугарскиот и српскиот.
Ова изјава на Командантот Борис Сарафов ќе стане мото на Македонската колонија во Санкт Петербург во 1914 година 👇👇👇👇
Сите реакции:

26

31 коментар
Ми се допаѓа

Коментирај
Сподели
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа