Кои се воините за социјална правда, преправени како проверувачи на факти

Photo of a television set that is turned off.

Не беше одамна дека мислењата требаше да се земат како мислења. Денес, ако не се согласувате со размислувањето за консензус, ќе наидете на отпор од воини за социјална правда, преправени како проверувачи на факти.

Според овие нови чувари на вистината, не можете да се изјасните за ниту една тема освен ако тие не се поткрепени од доверливи извори, како што се CNN и MSNBC. Проверката на фактите стана толку смешна што сè стана сериозно, а ништо не е смешно, проникливо или интересно.

И покрај сето ова проверување на фактите, кој ги проверува проверувачите на факти? Зошто Fox News, или Newsmax не е веродостоен извор, додека New York Times и Washington Post се сметаат за веродостојни извори? Пост и Тајмс мораа да ги повлечат сториите или беа тужени поради наводни лажни или клеветнички тврдења. Неодамна, двата медиума мораа да ја поправат погрешната приказна во врска со поранешниот градоначалник на Њујорк, Руди Џулијани; тие објавија дека ФБИ го информирал Џулијани дека е цел на руски шпиони. Алан Дершовиц го тужи Си-Ен-Ен за 300 милиони долари бидејќи тврди дека мрежата неправедно ја карактеризирала и уредувала изјавата што ја дал додека го застапувал Доналд Трамп на судењето за импичмент во Сенатот во 2020 година.

Посакувам проверката на фактите да покаже колку пати конзервативните публикации мораа да ги повлечат или да платат тужби за клевета. Може ли некој да објасни колку левичарските извори се вистинити, додека конзервативните медиуми шират лаги или заговори? Проверете го ова: Си-Ен-Ен изгуби скоро 50% од своите гледачи во ударниот термин помеѓу 4 ноември 2020 година и 21 јануари 2021 година.

Како писател за Street Sense Media, нè повикувам да не бидеме навивачки за администрацијата на Бајден или да ризикуваме да ја отуѓиме пошироката публика која можеби е заинтересирана да донира, но е исклучена од поделеноста и партизацијата. Страницата „Мислење“ стана неинтересна и нечитлива платформа за про-Бајден парчиња пена.

Пишувањето не треба да биде за навивање или заштита на наративи. Но кажување работи кои ги прават луѓето непријатно. Ако некој е страстен за прашања како што е интерсекционалноста на трансродовите, тогаш не треба да има тишина, туку способност да пишува за тоа и да издржи критика. Треба да бидат претставени сите перспективи, особено ставовите на луѓето од работничката класа.

Политичката коректност ги тера луѓето да одат по лушпи од јајца и мислам дека проверувачите на факти трошат повеќе време грижејќи се да бидат компјутер отколку да потврдат дали нешто е вистина или не.

Проверката на факти е код за закопување на приказна што се спротивставува на наративот на естаблишментот. Кога е цензуриран, сметајте го за чест. Ако тоа што го кажувате е лудо, нема потреба да ве замолчува. Тие ги цензурираат луѓето од кои естаблишментот се плаши затоа што не одите заедно и ги повикувате насилниците под контрола на корпорациите. Причината зошто луѓето ги слушаат Такер Карлсон или Алекс Џонс е затоа што никој не сака да го слушне претседателот Џо Бајден додека цените на бензинот се зголемуваат, границите не се обезбедуваат правилно, Блискиот Исток е во превирања и нашата нација не била толку поделена од граѓанска војна.

Бајден се кандидираше за враќање на душата на Америка. Тој вети дека ќе ги собере демократите и републиканците, но откако беше избран, сè што направи ги антагонизира конзервативците, па дури и оние кои – свирење – му дадоа над 80 милиони гласови. На крајот, ако чувствувам дека Бајден не е транспарентен, не ми требаат медиумски извештаи за тоа колку е способен Бајден. Ако верувам дека ми треба чадор затоа што врне, не ми треба Рејчел Медоу да ми каже дека не се навлажнувам.

Оние кои тврдат дека Бајден победил фер и чесно веруваат дека тоа е конечно. Со пописот, строгите закони за идентификација на гласачите и форензичките ревизии, никакво количество на пев, навивање и замолчување нема да ја спречи решеноста да се разберат изборите во 2020 година. Останете во тек затоа што оние што не го купуваат тоа што го продаваат овие проверувачи на факти ќе бидат трн во око на левицата за овој и за следниот век.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа