Еве по колку голем македонец е крстен Благоевград! Димитар Благоев распалил во 1917 во бугарското собрание:ЈАС НЕ СУМ БУГАРИН. ЈАС СУМ МАКЕДОНЕЦ КОЈ СЕ ЗАЛАГА ЗА МАКЕДОНСКА ДРЖАВА СО СОПСТВЕНО УПРАВУВАЊЕ”

Dardan Venetski

,ЈАС СУМ ОД ЗАГОРИЧАНИ, ЈАС НЕ СУМ БУГАРИН. ЈАС СУМ МАКЕДОНЕЦ КОЈ СЕ ЗАЛАГА ЗА МАКЕДОНСКА ДРЖАВА СО СОПСТВЕНО УПРАВУВАЊЕ”.
Димитар Благоев е пратеник во Бугарското собрание кој во 1917 год од говорницата јасно кажал директно на целата бугарска јавност дека тој е Македонец а не Бугарин и продолжува :-
,, КАКО ТАКОВ АКО САКАТЕ ДА ЗНАЕТЕ ЈАС СУМ ЗА МАКЕДОНИЈА КАКО СЛОВЕНСКА ЗЕМЈА СО СОПСТВЕНО УПРАВУВАЊЕ…КАКВА ИСТОРИЈА!?
ТАА ЛИ КОЈА ВИЕ ЈА ФАЛСИФИКУВАТЕ?
ТАКВА ИСТОРИЈА НИЕ НЕ ВИ ПРИЗНАВАМЕ….
ВИЕ НЕ СТЕ ЗА ОБЕДИНУВАЊЕ НА БУГАРИТЕ, ТУКУ ЗА ЗАВЛАДУВАЊЕ НА СЛОВЕНСКИТЕ ПЛЕМИЊА.
ГЛЕДАМЕ ПОТИСКУВАЊЕ НА СЛОВЕНСКИТЕ ПЛЕМИЊА КОИ ОДАТ КОН МАКЕДОНИЈА…
АКО СТЕ УБЕДЕНИ ДЕКА ИМА БУГАРИ ЗОШТО СЕ ПЛАШИТЕ ОД РЕФЕРЕНДУМ…”.
Од јасно појасно, им ги кажа сите антицивилизациски однесувања.
АЈДЕ СЕГА ДА ВИДИМЕ ДАЛИ И ЗА ОВА ЌЕ СЕ НАЈДЕ НЕКОЈ ДА СЕ ДЕКЛАРИРА КАКО КРЕТЕН СО ТВРДЕЊЕ ДЕКА ТИТО ГИ ИЗМИСЛИЛ МАКЕДОНЦИТЕ?

347419627 1033016284746885 2490003108514751571 n

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа