ЗАПАДНИТЕ МЕДИУМИ НАЈАВУВААТ ПАНИЧНО: Путин испраќа „нуклеарни лебеди“

Владимир Путин испрати два суперсонични бомбардери Ту-160 на нуклеарен погон како дел од 12-часовната мисија на воена игра пред самитот на НАТО.

 

Два Ту-160 на мисија со долг дострел прелетаа повеќе од 5.600 милји пред да слетаат во арктичката база во најисточниот град во Европа по маратонскиот лет кој вклучуваше две полнење гориво на авионот Ил-78, пишува Дејли Меил.

 

 

Точната рута на воените летови не е откриена, но авионите редовно биле распоредени во Норвешкото Море северно од Британија и Баренцовото Море.

 

Руските власти додадоа дека во вежбите биле вклучени и стратешки ударни авиони со долг дострел од воздухопловната база Енгелс во Саратовската област, во европска Русија и од Амур на Далечниот исток.

 

Воените игри, кои доаѓаат како јасно предупредување за НАТО поради редовната реторика на режимот на Путин за употреба на нуклеарни ракети, вклучија вкупно повеќе од десетина ударни и помошни авиони Ту-160 и Ту-95МС.

 

Самитот на НАТО во Вилнус следната недела се очекува да ја потврди поддршката на Западот за Киев и да ја приближи Украина до полноправно членство во одбранбената алијанса.

Во летната тактичка вежба учествуваа повеќе од 10 авиони Ту-160, Ту-95МС и Ил-78, изјави командантот на руската авијација со долг дострел, генерал-полковник Сергеј Кобилаш.

„И покрај извршувањето на борбените задачи за време на специјална воена операција, сите планирани активности за борбена обука се спроведуваат во целост “, вели генералот и додава:

„Започнати летно-тактички вежби на авијациските полкови на формациите со долг дострел Енгелс и Амур“.

Авионите Ту-160 слетаа во Арктичката воздухопловна база Советски во близина на Воркута – во руската Република Коми – по долги летови.

„Два стратешки ракетни авиони Ту-95МС слетаа на аеродромот Анадир во автономната област Чукотка, а авиони со стратешки ракети Ту-160 слетаа на аеродромот Советски во Република Коми“, рече Кобилаш .

Ту-160 – НАТО известувачко име Блек Џек – е руски суперсоничен стратешки ракетен бомбардер со променлив моментум кој датира од советската ера.

Првично стапи во употреба во 1987 година и е најголемиот и најтешкиот борбен авион во светот – и најбрзиот бомбардер во употреба.

Авионот Ту-95МС – познат како Медведи – се единствените стратешки бомбардери во светот со пропелер.

Двата типа авиони беа користени за цел на Украина со конвенционални ракети.

Летовите доаѓаат додека Русија се подготвува да ги претстави новите модели на White Swan од советската ера.

Првиот прототип на модернизираниот Ту-160М беше испорачан пред седум месеци, а почетокот на државните тестови беше најавен оваа недела.

„Ту-160 е најважниот дел од руската нуклеарна тријада, така што модернизацијата на борбените возила и заживувањето на производството на овие стратешки бомбардери е наш приоритет“, рече блискиот пријател на Путин, Сергеј Чемезов, генерален директор на државната корпорација Ростех.

Во меѓувреме, украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика лидерите на НАТО да преземат конкретни чекори за членство на Украина на самитот следната недела, а за време на неговата посета на Прага, тој доби поддршка од чешкиот претседател, кој ги поддржа напорите на Киев да се приклучи на алијансата.

Тој рече дека на неговата земја, вклучена во 17-тиот месец од војната против руските напаѓачи, и треба многу повеќе од целосна изјава од повеќе од 10 години дека вратата на НАТО е само „отворена“.

 

Украина бара јасна индикација од НАТО на самитот 11-12. јули во Вилнус за да може да се приклучи на воениот сојуз кога ќе заврши војната.

Украина сака да се приклучи што е можно поскоро, но членките на НАТО се поделени околу тоа колку брзо треба да се направи тој чекор. Некои земји-членки се претпазливи за потезите за кои стравуваат дека може да го доближат Алијансата до активна војна со Русија.

„Зборуваме за јасен сигнал, за некои конкретни работи во насока на повикот “ , рече Зеленски на прес-конференцијата заедно со неговиот чешки колега Петр Павел. Зеленски рече дека формулацијата усвоена на самитот на НАТО во 2008 година не е доволна, дека вратите на воената алијанса „ќе останат отворени“ и дека Украина на крајот ќе стане членка. Ни треба некој вид сигнал, јасен “, рече тој одговарајќи на новинарски прашања.

„Дека Украина ќе биде во алијансата. Не дека вратата е отворена – ова не е доволно “, вели Зеленски.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа