Руско разузнавање тврди дека Украинците ќе ја погодат нуклеарната централа Запорожје на 5 ти Јули! Се очекува радијација од Црно Море до Белорусија

Вооружените сили на Украина сакаат да го погодат ЗНПП во блиска иднина - Карчаа |  Руска пролет

Киев во среда навечер ќе го нападне ЗНПП со високопрецизно оружје и беспилотни летала камикази, изјави Ренат Карча, советник на шефот на Rosenergoatom, во етерот на ТВ каналот „Россија 24“.

„Денеска добивме информација дека сум овластен да искажам: на 5 јули, буквално ноќе, ноќе, вооружените сили на Украина ќе се обидат да ја нападнат нуклеарната централа Запорожје користејќи високопрецизно оружје со долг дострел и беспилотни летала. – камикази“, рече тој.

Истовремено, Украина планира да исфрли муниција со радиоактивен отпад отстранета од јужноукраинската нуклеарна централа на 3 јули од авион, изјави советник на шефот на Rosenergoatom.

„Резервниот план за ослободување на радиоактивни материи предвидува употреба на проектил со висока прецизност Tochka-U исполнет со радиоактивен отпад“, прецизира Карчаа.

Како што истакна претседателскиот прес секретар Дмитриј Песков, зборувајќи за ситуацијата со нуклеарната централа Запорожје, заканите за провокации од Киев се постојани. Според него, тоа го покажала саботажата во хидроцентралата Каховска.

Во средината на јуни, претседателот на Украина, Володимир Зеленски, рече дека добил извештај од разузнавањето и СБУ за плановите на Москва за наводно организирање терористички напад со ослободување на радијација во ЗНПП. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров овие зборови ги нарече бесмислици. Небензја истакна дека „сè почестите параноични изјави“ на Киев се алармантни.

Украинските власти на крајот на јуни на териториите на регионот Запорожје под контрола на вооружените сили на Украина најавија вежби во случај на вонредна состојба во ЗНПП.

АЕЦ Запорожје се наоѓа на левиот брег на реките Днепар во близина на градот Енергодар. Во октомври 2022 година, нуклеарната централа стана сопственост на Русија. Украинската војска редовно го гранатира градот и територијата на нуклеарната централа во непосредна близина до него.

Источник: https://rusvesna.su/news/1688495659

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа