ХАОСОТ ВО ФРАНЦИЈА НЕ ПРЕСТАНУВА: Предупредувања за патниците да не одат во Париз!

Бран немири имаше во Франција, откако полицијата во близина на Париз го застрела 17-годишниот Наел М., што предизвика гнев кај илјадници луѓе. Демонстрантите со денови палеа автомобили во многу градови, упаднаа во продавници, кршеа излози со цигли, се судрија со полицијата, а дури и градоначалник беше нападнат.

Многу земји ги предупредија своите граѓани да не патуваат во Франција, а дебатата за прекумерната употреба на сила од страна на полицијата во маргинализираните заедници предизвика голем тест за претседателот Емануел Макрон.

Во меѓувреме, 17-годишниот Наел беше погребан, а неговото семејство и пријатели за француските медиуми изјавија дека младиот човек имал неколку претходни пријави за возење без дозвола, но никогаш не бил кривично гонет.

Нашел, Франција, протести
ФОТО: EPA/MOHAMMED BADRA, PRINTSCREEN TWITTER

Сцените од Франција кои деновиве го обиколуваат светот на многумина им заморија, а се започна во вторникот, кога во автомобилот што го возел загина Наел М.

Пријател кој во тој момент бил со него рекол дека е точно дека Наел возел без дозвола, но дека полицаецот кој ги запрел од почетокот покажувал знаци на гнев.

Наводно во еден момент му рекол на Наел: „Не мрдај, ќе ти ставам куршум во глава“. Тоа набрзо се случило, Наел бил застрелан од непосредна близина, по што практично веднаш починал.

Против полицаецот е покрената истрага, а на улиците започна незапирлив хаос, поради што земјата изгоре.

Илјадници луѓе излегоа на улиците на големите градови како Париз и Марсеј, кои беа запалени и ограбени.

Франција, Париз, немири
ФОТО: POITOUT FLORIAN/ABACA / ABACA PRESS / PROFIMEDIA

Се појавија снимки на кои се гледа како луѓето палат возила и се качуваат на згради со скршени прозорци, додека полицијата жестоко се судри со демонстрантите. Дури 45.000 полицајци беа испратени на улиците низ земјата, но тоа не беше доволно да се запрат немирите.

Немирите предизвикаа паника и кај францускиот претседател Емануел Макрон, кој одржа итен состанок со министрите и се обидува да ги премости поделбите и да ја обедини земјата во неговиот втор мандат.

Што ги предизвика протестите?

На видеото од убиството на Наел, направено од случаен минувач, се гледаат двајца полицајци како стојат на возачката страна од автомобилот, еден од нив вперува пиштол кон возачот и покрај тоа што не се соочува со непосредна закана.

Полицаецот рече дека пукал од пиштолот затоа што се плашел дека момчето ќе прегази некого со неговиот автомобил, изјави обвинителот на Нантер, Паскал Праче.

Праше рече дека се верува дека полицаецот дејствувал незаконски користејќи го своето оружје. Тој во моментов се соочува со формална истрага за убиството и му е одреден притвор.

Франција, немири
ФОТО: ПРИНТСКРИН

Расниот фактор клучот за бруталноста?

Активистите веруваат дека расата на Наел била фактор за неговото убиство, откривајќи ги длабоките тензии околу полициската дискриминација на малцинствата во Франција.

Секуларизмот, познат како „лаицит“ на француски, е клучна основа на француската култура, бидејќи се обидува да ја поддржи еднаквоста за сите преку бришење на разликите и разликите, вклучително и расата.

Но, многу луѓе од африканско и арапско потекло велат дека почесто се жртви на полициска бруталност. Студијата од 2017 година на Рајт Дефендерс, независна организација за човекови права во Франција, покажа дека младите мажи за кои се смета дека се со африканско или арапско потекло имаат 20 пати поголема веројатност да бидат запрени од полицијата.

Групите за човекови права, како што е Амнести интернешенел, ја обвинија француската полиција за етничко профилирање и препорачаа длабоки, системски реформи за справување со дискриминацијата.

Франција, немири
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа