„ПРЕЖИВЕА“ ДВА ГОЛЕМИ БРАНОВИ ПРОТЕСТИ, ЌЕ ИМА ЛИ ТРЕТ? Макрон соочен со ризик од многу поголема ЕСКАЛАЦИЈА НА НАСИЛСТВОТО (ФОТО, ВИДЕО)

29Немирите кои брзо се проширија низ Франција по полициското убиство на 17-годишниот Наел М. во париското предградие Нантер, претставуваат нов предизвик за францускиот претседател Емануел Макрон, кој веќе се соочи со два брана на насилни протести.

Последните повеќедневни немири, сепак, се закануваат да бидат многу поголеми и понасилни и го изнесоа на виделина порастот на расните тензии и присуството на расна дискриминација во Франција, пишува Радио Слободна Европа (РСЕ) на светските медиуми.

Ова е трет бран на насилни протести со кои се соочува Макрон откако беше избран за претседател во 2017 година, по акциите на движењето Жолти елеци, кои се појавија во 2018 година поради предложениот данок на гориво, како и протестите организирани претходно оваа година поради неговата непопуларна реформа на пензискиот систем.

ФОТОГРАФИЈА НА ЕМАНУЕЛ МАКРОН : EPA-EFE/STEFANO RELLANDINI / POOL MAXPPP OUT

Немирите, како што пишува Фајненшл тајмс, донесоа нов политички предизвик за Макрон, кој ја откажа државната посета на Германија за да се фокусира на одговорот на владата.

Убиството на Наел М. ги зголеми тензиите меѓу полицијата и младите во населбите со ниски приходи, претежно малцински и имигрантски населби, кои, според официјалните студии, се соочуваат со расно профилирање во полициските средби, како и дискриминација во домувањето и можностите за вработување.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа

Please disable your adblocker or whitelist this site!