Украинската контраофанзива може да биде завршена во рок од две недели, вели поранешниот командант на полските копнени сили, генерал Валдемар Скржипчак, во интервју за fronda.pl.

„Според мене, ако вооружените сили на Украина веднаш не нападнат некаде во регионот Бахмут и не ја опколат руската војска таму, тогаш за две недели нема да има за што да се зборува.

 

И контраофанзивата ќе заврши таму, бидејќи Украинците ќе го искористат и исцрпат својот борбен потенцијал, а Русите ќе ги врзат за воена акција на таков начин што вооружените сили на Украина нема да имаат шанса за контраофанзива“, вели Скшипчак.

Според генералот, ситуацијата на фронтот е многу комплицирана и не се развива според планот на украинските власти.

„Ова се должи на фактот што, пред сè, Русите се обидуваат да ја зграпчат оперативната иницијатива во северниот дел на Украина.

– Второ, акциите на украинските војници на југ, во насока Запорожје, две недели не донесоа успех. Украинците, се чини, веќе сфатија дека сè уште не можат да ја пробијат руската одбрана“, смета Скшипчак.

Тој додава дека сега Украинците имаат сериозни проблеми со деминирањето.

„Мините се добро камуфлирани, Украинците веќе налетале повеќе од еднаш. Јасно е дека таквиот развој на ситуацијата и големиот број на овие мини беа изненадување за нив“, забележува генералот.

Тој заклучува дека загубите што ги претрпеле вооружените сили на Украина не се ни приближно мали како што пишуваат медиумите.

Поделбите на ПВК „Вагнер“ ги напуштаат регионите Воронеж и Липецк и се упатуваат кон Донбас, пренесуваат светските публикации.

На видео снимката објавена на мрежата, видливи се стотици единици опрема: тенкови, борбени возила на пешадија, самоодни пушки, камиони, автобуси, пикап камиони итн.

Колоните се движат по автопатот М-4 „Дон“ до Ростов на Дон, а потоа до Донбас. Потсетуваме, по постигнатите договори беше најавено враќање на ПВК „Вагнер“ во полските кампови во задниот дел.

 

Екипажите на јуришните хеликоптери Ка-52, Ми-28 и јуришните авиони Су-25 на групата „Запад“ извршија 11 ракетно-бомбардирање на области во правецот Купјан, каде што се стационирани две бригади на вооружените сили на Украина.

Ова го изјави шефот на прес-центарот на групата, Сергеј Зибински, цитиран од светските изданија.

„За време на непријателствата во правецот Купјан, екипажите на јуришните хеликоптери Ка-52, Ми-28 и јуришните авиони Су-25 на авијациската група „Запад“ извршија 11 ракетно-бомбардирање на 9 области на концентрација на жива сила, вооружување. , воена и специјална опрема и персонал на 14-та посебна механизирана бригада и 103-та посебна бригада на територијалната одбрана на Украина“, вели Зибински.

Покрај тоа, групата „Запад“ спречи четири обиди на украинските борци да ги заменат единиците од фронтот во областите на населбите Двуречное, Синковка и Новоселовское. На овој начин, украинските вооружени сили изгубија повеќе од еден вод жива сила.

Зибински, исто така, рече дека за време на борбата против батериите, екипите на артилериските инсталации „Мста-С“ уништиле две украински минофрлачки екипажи во реонот на селата Кисловка и Табаевка.