Украинските падобранци спроведоа брилијантна јуришна операција и го истуркаа непријателот од позиција, нанесувајќи максимални загуби.

Во областа Красногоровка во областа Доњецк, вооружените сили на Украина имаат предност. Падобранците од 79-та одвоена воздушно-десантна јуришна бригада успеале да ги истуркаат Русите од своите позиции, пишува Фокус.

 

Прво, падобранците извршија далечинско деминирање на територијата, а потоа разнесоа непријателски склад и тргнаа во напад. За време на операцијата, украински тенк ги пренасочи непријателските сили од крилото.

Бригадата ја пресметала рутата на пристап за резервните сили на окупаторите и организирала заседа таму – како резултат на тоа, тие го погодиле тенкот. За време на операцијата, падобранците убиле 12 напаѓачи, а раниле 17.

Социјалните мрежи објавија дека позициите на напаѓачите, од кои биле убиени од падобранците на 79-та ескадрила, се чуваат од 2014 година.

Во регионот Красногоровка, во некои области растојанието до руските позиции може да достигне помалку од 400 метри. Затоа, најмногу Русите отвораат оган од АГС, митралези, минофрлачи, понекогаш и нивните тенкови работат. Падобранците на Николаев повеќе месеци држат позиции во регионот Красногоровка. За тоа време Русите постојано се обидувале да ги нападнат.

Според Министерството за одбрана, на 22 јуни во јужниот дел на вооружените сили на Украина напредувале во правец на Мелитопол и Бердјанск. На исток тие спроведуваат и одбранбени и офанзивни операции.

Претходно беше објавено дека во регионот Керсон, борците на СБУ ги погодиле напаѓачите од дрон кои се обидувале да избегаат со брод од поплавените позиции.