ПВК „Вагнер“ го запира движењето на колоните, ги врти и се враќа во теренските кампови, изјави шефот на „Вагнер“ Евгениј Пригожин во „Телеграм“, пренесуваат светските агенции.

 

„Свесни за целосната одговорност за фактот дека руската крв ќе се пролее на едната страна, ние ги вртиме нашите колони и одиме во спротивна насока кон полските логори според планот“, рече Пригожин.

 

Кабинетот на белорускиот претседател Александар Лукашенко соопшти дека посредува за договор со одметнатиот руски платеник водач Евгениј

 

Пригожин, кој се согласи да ја деескалира ситуацијата, објави Ројтерс.

Во пораката објавена на официјалниот Телеграмски канал на белоруското претседателство се вели дека шефот на ПВК „Вагнер“ Евгениј Пригожин го прифатил предлогот на претседателот на Белорусија Александар Лукашенко да го запре движењето на единиците „Вагнер“ и да преземе чекори за деескалација. Ова го пренесуваат руските медиуми, повикувајќи се на прес-службата на шефот на белоруската држава. 

Според прес-службата на Лукашенко, развиена е „корисна и прифатлива опција“ за решавање на ситуацијата со гаранции за безбедноста на борците на ПВК „Вагнер“.

БЛИЦ од наши дипломатски извори дознава дека бугарските компании кои имаат бизнис во Русија немаат причина да се грижат за нова ескалација на ситуацијата таму.