НЕФРОЛОГ Д-Р НАДА ДИМКОВИЌ: „3 анализи веднаш ја покажуваат состојбата на вашите бубрези, додека овие лекови ги уништуваат“

Што е најштетно за бубрезите? Дали е здраво да пиете до 3 литри вода дневно? Д-р Нада Димковиќ, нефролог, објаснува како да ги препознаете проблемите со бубрезите

НЕФРОЛОГ Д-Р НАДА ДИМКОВИЌ: „3 анализи веднаш ја покажуваат состојбата на вашите бубрези, додека овие лекови ги уништуваат“

Нада Димковиќ, Фото: Printscreen/youtube/RTS Practice – Официјален канал

Сите сомнежи за бубрежно заболување ги реши д-р Нада Димковиќ, нефролог – бубрезист, во посета на Клиниката РТС.

Бубрезите се едни од најважните органи во телото, а д-р Нада Димковиќ ни кажува како да препознаеме оштетувања и алармантни знаци:

1. Секој ден треба да пиете доволно вода

„Треба да се следат потребите на организмот. Во литературата не најдов никакви информации колку литри вода треба да се пие во текот на денот. Секаде гледам млади луѓе кои носат шишиња вода со себе и ја пијат. Овие луѓе пиј по 3 литри вода ама нема потреба од толку вода.Знае да се прошири собирниот систем на бубрегот од таа тешка вода.Не гледам за што служи.

Освен кога сте болни или кога пиете некои силни лекови, тогаш треба да му помогнете на бубрегот да го исфрли, а потоа „полевање“ со вода е дозволено“.

2. Урината треба да се анализира најмалку еднаш годишно

„Од урината можеме да дознаеме многу: хронична болест, акутна болест итн. Прво гледаме да видиме дали некој има протеин во урината, а тоа е сериозен симптом.

Лекарот денеска ќе го испрати пациентот на нефролог бидејќи има оток, а не проверил дали има албумин.

Во урината не би требало да има ништо, а ако има, тогаш гледаме понатаму…. Ако слузот се види со леукоцити, тогаш може да се земе предвид некакво воспаление…

Многу е важно бојата да не биде црвеникава или урината да не е заматена и да нема вообичаен мирис.

Кога урината ќе се пени, тоа е знак дека може да има протеин во неа, па затоа треба да се провери. Важно е и чувството при мокрење: печење, болка, напнатост во пределот на мочниот меур, нецелосно празнење итн.

Бубрезите
фото: Shutterstock

Ако сакате да ја проверувате состојбата на вашите бубрези еднаш годишно, направете анализа:

1. Ќе уринира

2. Крвна – крвна слика (уреа и креатинин)

3. За мерење на крвен притисок

Тие прегледи откриваат многу: дијабетес, хипертензија и други болести.

Симптомите на бубрежно заболување се тивки и ретки, доколку се појават некои симптоми како што се анемија, гадење, слабост, хипертензија – ова обично е знак дека бубрезите се пред откажување.

Оние стари приказни дека темните кругови укажуваат на бубрежна болест треба да се проверат со анализа на урината и ако немате протеини во урината – вие сте безбедни“.

3. Ако повеќе пати сте имале камен во бубрегот – побарајте ја причината

„Тоа се метаболички нарушувања кои придонесуваат за формирање на камења: на пример, нарушување на тироидната жлезда. Во денешно време многу се користи витаминот Д и треба да се внимава. Исхраната има големо влијание. Оние кои се здрави можат да јадат и пијат било што, а генетиката одредува многу.

Ако каменот предизвикува проблеми, тоа бара итно решение. Ако каменот го блокира протокот на урина, го уништува бубрегот. Каменот често е причина за чести инфекции. “

4. Оние кои имаат хипертензија или дијабетес треба итно да ги следат нивните бубрези

„Секој кој има хипертензија мора да знае дека може да добие бубрежно оштетување, дијабетес, оние кои имаат бубрежни заболувања во семејството, пациентите кои се многу дебели… Загрозена е и постарата популација и треба редовно да ја контролира работата на бубрезите. еднаш годишно.

5. Некои лекови може да предизвикаат откажување на бубрезите

„Нашите здравствени домови имаат рестрикции за антибиотиците, особено оние поскапите, има поевтини аминогликозидни антибиотици кои полесно се препишуваат и даваат на луѓето, постарите луѓе. Тоа се многу добри антибиотици, но имаат сериозни несакани ефекти: имаат лош ефект врз бубрезите и слухот, а доколку се дава подолг период од 5 дена или во поголема доза, може сериозно да ги оштети бубрезите.

Треба да се внимава со лековите, бидејќи не постои лек што му се допаѓа на бубрегот. Да не зборуваме за аналгетиците кои, кога се земаат многу години, може да доведат до сериозно оштетување на бубрезите.

Кога некој треба да го пие тој лек, но кога е во прашање главата, тогаш свесно се пие одреден лек на штета на бубрегот“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа