ИСПОВЕД НА ПОСЛЕДНИОТ ПРЕЖИВЕН ВО НАЈГОЛЕМОТО СПАСУВАЊЕ НА ПОД ОКЕАНОТ: Траеше 4 дена, имаше кислород уште 12 минути

ИСПОВЕД НА ПОСЛЕДНИОТ ПРЕЖИВЕН ВО НАЈГОЛЕМОТО СПАСУВАЊЕ НА ПОД ОКЕАНОТ: Траеше 4 дена, имаше кислород уште 12 минути

Роџер Молинсон (85) е последниот преживеан од најдлабокото спасување на океанот досега.

Молинсон и неговиот сега починат колега Роџер Чепмен тргнале во 1973 година, пред точно половина век, да постават телефонски кабли на дното на Атлантскиот Океан во малата подморница „Риби III“, на околу 240 километри од ирскиот брег во близина на градот Плута.

Нивната подморница била прикачена на брод кој ги донел на точното место и лансирал, но во таа прилика настанала грешка и подморницата потонала на длабочина од 480 метри при што била изгубена секаква комуникација со контролниот брод.

– Беше страшно. Не ми е јасно зошто не ни испратија некаков сигнал. Имав страшно чувство дека нешто тргнало сериозно наопаку – изјави Молинсон за Sky News.

Бидејќи куполата во задниот дел на подморницата, која била одвоена од делот каде што се наоѓала екипажот, случајно се отворила при одлепувањето од бродот, тој простор брзо го поплавил еден тон вода и тие се упатиле кон дното со брзина од околу 65 километри на час.

Тие го удриле дното по половина минута неконтролирано нуркање. Молинсон, исто така, изјави за Би-Би-Си за ова ужасно искуство во 2013 година.

– Беше навистина страшно, како да можеше да се слушнат (нацистички) бомбардери „штука“ со мотори што врескаат, а рацете на уредите за мерење притисок само се вртеа – изјави тогаш Молинсон.

Роџер Молинсон
ФОТОГРАФИЈА НА РОЏЕР МОЛИНСОН : ПРИНТСКРИН

Кога конечно стигнале на дното, телефонски во подморницата успеале да стапат во контакт со бродот некаде над нив и да побараат помош. Беше започната операција за утврдување на точната локација на подморницата и спасување на заробениците, а Молинсон и Чепмен беа на кислород 72 часа.

Тие дозволуваат јаглеродниот диоксид што го издишувале во подморницата да се собере повеќе отколку што е дозволено со безбедносните правила за да се зачува што е можно повеќе кислород. Така, тие го продолжиле времетраењето на кислородот за уште 12,5 часа.

Три подморници беа испратени во спасувачка мисија, но две имаа проблеми со електрониката, па остана само една да ги пронајде и извади на површина Рибите III со Молинсон и Чепмен.

Спасување на Молинсон и Чепмен
СПАСУВАЊЕ НА МОЛИНСОН И ЧЕПМЕН ФОТОГРАФИЈА: МОРНА НА САД

Конечно, по повеќе од 84 часа или три и пол дена, стигна спасот. Извлекувањето се врши со помош на специјално дизајнирана кука и јаже за влечење.

Но, дури и откако беше извадено на површина, беа потребни уште 30 минути за да се отвори куполата, а кислородот беше при крај. Куполата некако се отвори и заробените луѓе повторно го видоа небото.

– Кога погледнавме во воздушниот цилиндар, видовме дека ни остануваат уште 12 минути – изјави Молинсон.

Британскиот милијардер Хамиш Хардинг, пакистанскиот бизнисмен Шахзада Давуд и неговиот 19-годишен син Сулејман се во исчезнатата подморница Титан, која го испрати последниот сигнал до бродот што го следеше за време на обиколката на потонатиот брод Титаник во Атлантикот во недела, еден час. и 45 минути по нуркањето.Францускиот истражувач Пол-Анри Наргело и Стоктон Раш, извршен директор на „Oceangate Expeditions“, компанијата која ја организираше оваа турнеја.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа