ИМАЛЕ ПОЛНА ВОЕНА ОПРЕМА, АВТОМАТСКИ ПУШКИ, ГПС-УРЕДИ И МАПИ: Вонредна МУП-конференција за апсењето на специјалците на Курти!

ИМАЛЕ ПОЛНА ВОЕНА ОПРЕМА, АВТОМАТСКИ ПУШКИ, ГПС-УРЕДИ И МАПИ: Вонредна МУП-конференција за апсењето на специјалците на Курти!

Ова е деталното движење на уапсените на територијата на централна Србија

 

Државниот секретар на Министерството за внатрешни работи, д-р Жељко Бркиќ, денеска на вонредна прес-конференција во Палатата Србија изјави дека припадниците на Министерството за внатрешни работи, Антитерористичката група на Специјалната полициска единица, денеска лоцирале и уапси тројца припадници на таканаречената косовска полиција.

 

„Во Административната зона кон АП на Косово и Метохија, далеку во длабочината на територијата на централна Србија, припадниците на Министерството за внатрешни работи, Антитерористичката група на Специјалната полициска единица лоцирале и уапсиле тројца припадници на т.н. – повика косовската полиција“. Сите тројца уапсени биле во целосна воена опрема, вооружени со три автоматски пушки, муниција, ГПС уреди, мапи и друга опрема. Тројца членови на т.н на косовската полиција со иницијали Р.З., Б.С. и М.Ш. со службено возило „Дачија Дастер“ стигнале на алтернативниот премин Тресава-Батњик, го напуштиле возилото и продолжиле пеш по патот Орахово-Гњилица, каде биле лоцирани и уапсени од Антитерористичката група на Специјалната полициска единица на Министерството за внатрешни работи. работи“, рече државниот секретар Бркиќ.

Како што објасни државниот секретар Бркиќ, местото на апсењето е во атарот на селото Гњилица, општина Рашка, длабоко повеќе од еден километар на територијата на централна Србија.

„Потенцирам дека Република Србија е сериозна земја и дека припадниците на Министерството за внатрешни работи во ниту еден момент не преминале, не биле блиску до административната линија и затоа не ја прекршиле резолуцијата 1244 или воено-техничкиот договор, ниту дали презеле некакво незаконито дејствие постапувајќи по уапсените“, рече државниот секретар Бркиќ, додавајќи дека полицијата ќе продолжи со работа во соработка со надлежното обвинителство.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа