ХАОС ВО КОСОВСКА МИТРОВИЦА по апсењето на Србите: Судири, солзавец, оклопни возила…

Во Косовска Митровица е уапсен Србинот М.М. Поради акцијата за апсење, во градот се слушаат сирени, што предизвика реакција кај жителите од северниот дел. Топовски истрел се слушнал и од јужната страна на градот.

 

Според очевидци, во северниот дел на Косовска Митровица, специјални полицајци во цивилна облека извршиле акција за апсење „со оружје на готовс“ насочена кон минувачите. Тие употребија солзавец и по случаен избор ја прскаа толпата.

 

За краток период дојде и до конфликт. Неколку десетици полицајци се повлекоа во Бошњачка Махала, а пристигнаа и оклопни возила. Сирените се огласија во Косовска Митровица, а неколку стотици граѓани веќе се собраа во строгиот центар на градот за да го изразат својот протест.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа