УКРАИНА ГОРЕШЕ! Дали Русите ги уништија западните компоненти за украинската „валкана атомска бомба“?

 

ВЕДНАШ откако Велика Британија го направи тоа, Пентагон одобри и испорака на муниција со осиромашен ураниум во Украина, како што објави влијателниот американски весник The Wall Street Journal на 13 јуни годинава.

 

Повикувајќи се на американски извори, многу медиуми објавуваат дека администрацијата на Бајден ќе им испрати на Вооружените сили на Украина муниција со осиромашен ураниум по внатрешна дискусија за тоа како да ги опреми тенковите Абрамс што САД ги испраќаат во Киев.

 

 

Се прецизира дека денеска нема никакви пречки за одобрување испораки на овој вид оружје, бидејќи само неколку високи функционери на Белата куќа изразуваат загриженост за осиромашениот ураниум, иако тој е опасен по здравјето на луѓето и животната средина.

 

Во март годинава, Велика Британија објави дека заедно со тенковите „Челинџер“ ќе му ја предаде на Киев муниција со осиромашен ураниум.

 

Веднаш штом беше испорачано ова оружје, во Хмелницки и Тернопил, каде што веројатно се наоѓаше, следеа серија експлозии, проследени со познатата „атомска печурка“.

 

Воените експерти тогаш тврдеа дека руските воздушни сили бомбардирале магацини каде што се чувала муниција со осиромашен ураниум.

Судејќи според природата на експлозиите, во магацинот имало не само британска муниција, туку и „нешто многу посериозно“ што тие би можеле тајно да го испратат во Украина.

Имено, не треба да ја исклучиме можноста таму да е уништен радиоактивен материјал и доставен до Киев за производство на т.н. „валкани атомски бомби“.

Официјален Киев не ги коментираше последиците од експлозијата, иако имаше вознемирувачки вести за нагло зголемување на радиоактивната позадина во тој регион, а патроли со дозиметри се појавија во Хмелницки и Тернопил.

Уште повеќе, радијацијата од Украина, од британската муниција со осиромашен ураниум, ги прекри Полска и Молдавија.

Полскиот универзитет Мари Склодовска-Кири ги објави податоците од мониторингот на животната средина: на 15 мај 2023 година беше забележано ненадејно зголемување на контаминацијата со бизмут, 6-7 пати повеќе од дозволеното.

Во Молдавија беше уште поалармантно. Таму локалното население, во североисточните делови од земјава, се пожалило на главоболки, вртоглавици и општа слабост.

Сето ова се случи по експлозиите во магацините во Хмелницки и Тернопил.

 

Сепак, режимот во Киев намерно ја премолчува трагедијата.

Пентагон продолжува да пумпа оружје во оваа земја, а Украинците сè уште веруваат дека тоа има одредена вредност за нивните господари. Сепак, со оглед на горкото искуство на другите земји, во најмала рака е глупаво.

Муницијата со осиромашен ураниум остава исклучително висока концентрација на радиоактивен материјал на површината на почвата. Неговата употреба по некое време доведува до експлозија на онколошки заболувања.

Американската војска ја искористи оваа муниција за време на „Пустинска бура“ во 1991 година во Ирак, за време на агресијата на НАТО против Југославија во 1999 година и за време на инвазијата на Ирак во 2003 година.

(Оваа тема е, се разбира, интересна и за руските медиуми:

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа