МАКРОН ГО МОЛИ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЈУЖНА АФРИКА: Дозволете ми да учествувам на самитот на БРИКС

 

Францускиот претседател Емануел Макрон побарал од јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоза да му дозволи да учествува на самитот на БРИКС во август, пишува весникот „Опинион“, повикувајќи се на извори.

 

„Според нашите информации, францускиот претседател побарал од својот јужноафрикански колега, Сирил Рамафоза, да му дозволи да учествува на самитот “, се вели во соопштението.

 

 

На таа тема станало збор за време на нивниот телефонски разговор кој се одржал на 3 јуни.

Весникот наведува дека Рамафоса била изненадена од барањето на Макрон и дека се уште нема потврда дека земјата планира учество на меѓународни лидери.

Во БРИКС има пет земји: Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафриканската Република. Неколку земји како Иран и Аргентина посочија дека сакаат да се приклучат на БРИКС.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа