ГЕРМАНИЈА ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ – Дали производството полека завршува? ИСПОВЕД НА ГЕРМАНСКИОТ МИНИСТЕР

ПРЕКИНУВАЊЕ на транзитот на руски гас преку Украина до Европа значително ќе го намали производниот потенцијал на Германија, призна Роберт Хабек.

Министерот за економски прашања и заштита на климата во владата на Олаф Шолц, кој е само малку помалку русофоб од Анален Бербок, го призна ова во интервју за ТВ каналот Велт. Дополнително објаснување:

 

 

– Отсуството на руски гас, во количините во кои се снабдува сега, ќе ги принуди властите на ЕУ да го намалат производството или целосно да го прекинат, во спротивно луѓето ќе замрзнат!

Договорот за транзит на гас меѓу Москва и Киев истекува во 2024 година и не постои безбедно сценарио за понатамошни испораки – призна Хабек и продолжи:

– Доколку дојде до прекин на испораките, Германија ќе мора да дели гас со земјите од источна Европа, а терминалите за прием на течен гас, кои се во изградба, нема да бидат доволни за снабдување на потрошувачите во тој регион.

Претходно рускиот претседател Владимир Путин посочи дека Украина ја нарекува Русија агресор, но дека тоа не ја спречува да собира пари за транзит на руски гас.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа