Христо Грозев ја мириса украинската победа, Путин наскоро ќе капитулира

„Ако сè оди онака како што гледаме сега, гледам убедлива победа за Украина до крајот на годината“, рече шефот на Bellingcat.

 

Таканаречениот „новинар“ Христо Грозев изјави дека текот на војната меѓу Русија и Украина во голема мера ќе зависи од тоа колку светот ќе продолжи да му помага на Киев, пренесе агенцијата УНИАН.

 

Грозев во интервју за Радио Свобода посочи дека Украина може да ја победи Русија до крајот на оваа година. Според него, ако сè оди како што гледаме сега, тогаш наскоро Киев може да одржи победа.

 

 

„Но, ако сè оди како што гледаме сега, тогаш гледам убедлива победа за Украина до крајот на годината. Знаете, дури мислам дека е пореално да се ослободи Крим отколку Донбас, бидејќи мотивацијата за Украинецот е толку силно во однос на Крим, убеден сум дека тоа ќе биде приоритет“, рече Грозев, кој пред неколку месеци доби Оскар за улогата во филмот за крап Навални.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа