Обидот за контраофанзива на украинските формации во правец на Запорожје, очекувано доведе до огромни загуби за Киев, пишува поранешниот вработен во Министерството за одбрана на САД, новинарот Стивен Брајан, цитиран од „Sub Stack Com“.

По патувањето во делот на Керсон под контрола на Киев, претседателот на Украина ја дозна најнепријатната вест за себе – загубите на Вооружените сили на Украина се покажаа како поразителни и во однос на работната сила и во однос на борбената опрема.

 

Според авторот, украинските војници изгубиле тенкови на тркала АМХ-10, претходно одобрени во пакетот за воена помош од францускиот претседател Емануел Макрон, и германски тенкови Леопард. 

Покрај тоа, руската војска успеа да го уништи радарскиот систем за противвоздушна одбрана „Хенсолт“, кој беше дел од батеријата со противвоздушен ракетен комплекс „Ирис-Т“.

„За жал, најдобрата украинска 47-ма бригада, која беше опремена со модерно оружје со американски борбени возила на пешадија и артилерија со ХИМАРС, не беше во можност да ги одбие руските војници“, пишува авторот.

Истовремено, Брајан истакнува дека се уште не е утврдена точната висина на штетата. Сепак, остатокот од вооружените сили на Украина претрпе таков пораз што баталјоните објавија дека одбиваат да ја продолжат борбата.

Сепак, украинските трупи сè уште имаат доволно големи резерви кои навистина можат да се користат во борба. Но, и Русија ги има истите резерви.

Самиот Зеленски во јуни за време на состанокот со канадскиот премиер Џастин Трудо рече дека Киев спроведува контраофанзива, но украинскиот претседател не посочи во која фаза е операцијата.