ОВА Е АЈКУЛАТА ШТО ГО УБИ МЛАДИОТ ВЛАДИМИР: „Чудовиштето“ е однесено на испитување за однесувањето

Младиот Русин Владимир Попов (23) пред неколку месеци се преселил со својот татко во египетското одморалиште Хургада, веројатно за да избегне регрутирање во војната во Украина. Во тоа време веројатно немал поим каква страшна судбина ќе го снајде. Тој почина во четвртокот во напад на тигреста ајкула, а на овој трагичен настан присуствуваше и неговиот татко.

„Отидовме на плажа да се опуштиме. Син ми го нападна ајкула. ​​Се се случи за неколку секунди“, изјави Јуриј Попов, таткото на жртвата.

Медиумите прво објавија дека девојката на Владимир успеала да побегне од морето откако ѕверот го нападнал Владимир, но неговиот татко вели дека тоа не е вистина. Според него, таму каде што бил Владимир, немало кој да му помогне.

“Како некој можеше да му помогне? Таа мелница за месо нападна за 20 секунди. Го повлече син ми под вода”, рекол несреќниот татко.

Тој додава дека немилиот настан во кој загина неговиот син бил „зла судбина“ бидејќи, како што наведува, плажата на која се наоѓале се сметала за безбедна. Досега напади се случија само на диви плажи.

Јуриј планира да ги кремира пронајдените останки на неговиот син и да ја однесе неговата пепел во нивната родна Русија.

Нападот се случил на плажата во Хургада. Како што се приближуваше ајкулата, некој почна да вика: „Пливај, пливај! Брзо! Ајкула“. На видеото снимено од ужасните гледачи се слуша плачот на Владимир: „Тато, тато, спаси ме!“.

Еден од набљудувачите од плажата рекол дека за прв пат со свои очи видел како ајкула убила некого.

Таа ајкула била заробена по нападот. На видеото кое подоцна беше објавено може да се види како убиеното животно се влече на брегот.

Египетските власти потврдија дека телото на ајкулата е предадено на истражување со цел да се откријат причините за нејзиното однесување и да се утврди дали е истата што нападнала во „неколку претходни несреќи“.

 

 

 

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа