Апологетот на СДС и колумнистот на провладината ударна пропаганда Цивил смета дека треба да заборавиме на масакрот во Ваташа и на убиството на децата

Есемес до граѓаните
Не, Стево, нема тука никаква почит, твојот гест е вознемирување на ваташките младинци, поклонот ти е политичка демонстрација, венецот е есемес до граѓаните на Македонија и до политичарите во Бугарија, демек никогаш нема да го заборавиме злото на бугарските фашисти.
Може и така, се разбира.
Но, јас мислам дека повеќе треба да се трудиме да забораваме, отколку да не забораваме, тоа што јас го предлагам е потешко, бара поголем напор на духот, напор со кој ќе го потиснуваме трагичното минато во спомените, зашто незаборавот е трауматична и, потенцијално опасна работа, палидевце од кое прво гори душата, а потоа и телото.
Сите тела, се живо.
На општа штета на сите.
Јас мислам дека да можел да стане некој од убиените, би ти го рекол ова што го пишувам јас.

 

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа